Global Money Week 2017 la UAIC

Loading Evenimente
Acest eveniment a trecut.

În perioada 29-30 martie 2017 , la Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași are loc Global Money Week , un eveniment internaţional în cadrul căruia comunităţi întregi îşi unesc eforturile pentru a stimula o mai bună cunoaştere a mediului financiar, pentru înlăturarea politicilor financiare depăşite şi pentru a oferi tinerilor instrumentele şi inspiraţia necesare pentru a-şi modela propriul viitor. Anual această iniţiativă reuneşte organizaţii din peste 120 de ţări şi implică aproximativ 6 milioane de copii şi tineri. În acest an, activităţile GMW vor avea loc sub titlul Learn. Save. Earn.

Protecția consumatorilor prin educație financiară

Autoritatea de Supraveghere Financiară (ASF), împreună cu Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” Iași și Institutul de Studii Financiare organizează în data de 30 martie 2017, între orele  09.30-12.30,  în Aula Magna „Mihai Eminescu”,  dezbaterea cu tema: Protecția consumatorilor prin educație financiară, parte integrantă  a evenimntului Global Money Week 2017.

Laboratoare Academice dedicate studenților UAIC

Miercuri, 29 martie 2017, studenții Departamentului de Finanțe, Monedă și Administrație Publică  din cadrul Facultății de Economie și Administrarea Afacerilor au putut participa la prezentarea domnului Radu Toia, lector ASF – „Piața de capital, de la teorie la practică”.

Radu Toia este în prezent consilier ASF, după o lungă experiență profesională în piața de capital, atât în cadrul autorității de supraveghere și reglementare, cât și la entități importante ale pieței. Prezentarea este disponibilă AICI.

Joi, 30 martie 2017, studenții UAIC pot participa în Amfiteatrul B1 la o serie de două prezentări susținute de dr. Iulian Panait, lector ASF și de Bogdan Pojar, SAI Raiffeisen.

Iulian Panait este lector al ASF, șef serviciu Direcția Strategie și Stabilitate Financiară, cu o amplă experiență profesională pe piețele financiare și o carieră în învățământul universitar. Prezentarea este disponibilă AICI.

Detalii despre Laboratoare Academice găsiți aici  http://asfromania.ro/edu/laboratorul-academic-2017/

Gala Premiilor în Educație Financiară

În premieră, pentru a reuni eforturile piețelor financiare nebancare depuse pentru creșterea nivelului de educație financiară în România, Autoritatea de Supraveghere Financiară (ASF) organizează în data de 30 martie 2017, la Iași, în parteneriat cu Universitatea „Alexandru Ioan Cuza”, Primăria Municipiului Iași, Inspectoratul Școlar Județean și Institutul de Studii Financiare, Gala Premiilor în Educație Financiară. Mai multe informații sunt publicate la adresa http://asfromania.ro/edu/2017/03/02/gala-premiilor-edufin-iasi-2017/

Detaliile despre agenda şi invitaţii evenimentelor organizate de Autoritatea de Supraveghere Financiară în cadrul Global Money Week 2017  pot fi consultate aici.