Dezbaterea „Întoarcere în timp: Discursul Președintelui Americii care a schimbat cursul istoriei”

Loading Evenimente
Acest eveniment a trecut.

Miercuri, 3 octombrie, studenții Facultăților de Litere, Istorie și Filosofie și Științe Social-Politice sunt invitați la întâlnirea cu Judd Bankert, actor, educator și fost atlet olimpic și Scott Reese, atașat cultural al Ambasadei Statelor Unite la București.

Domnul Bankert, un profund cunoscator al vieții și carierei politice a lui Woodrow Wilson, cel de-al 28-lea președinte American (1913 – 1921), va interpreta rolul acestuia și va răspunde întrebărilor studenților pe teme privind contextul istoric, Primul Razboi Mondial, rolul SUA, relațiile internaționale și legătura cu România.

Evenimentul, organizat de Facultatea de Litere, la propunerea Ambasadei Statelor Unite, va avea loc cu începere de la la ora 10.00, la Librăria „Orest Tafrali” din incinta Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași.