A V-a ediţie a Pelerinajului studenţilor la Memorialul Victimelor Comunismului de la Sighetu Marmaţiei

Loading Evenimente
Acest eveniment a trecut.

Facultatea de Teologie Romano-Catolică din cadrul Universităţii „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi în colaborare cu Capelania universitară din Iaşi organizează, în perioada 27-29 aprilie 2018, Pelerinajul studenţilor la Memorialul Victimelor Comunismului de la Sighetu Marmaţiei, pentru a-l cinsti pe fericitul Anton Durcovici, de la naşterea căruia (17 mai 1888) se sărbătorește anul acesta 130 de ani.

Pelerinajul este unul dintre evenimentele anuale studenţeşti, oferindu-le tinerilor posibilitatea de a vizita locuri cu o puternică încărcătură istorică şi religioasă (Memorialul, Cimitirul oraşului, Cimitirul săracilor din Sighet şi diverse mănăstiri din zona Maramureş).

Mai multe informații sunt publicate pe site-ul Facultății de Teologie Romano-Catolică: www.ftrc.uaic.ro