A IV-a Conferinţă Internaţională de Educaţie a Adulţilor

Loading Evenimente
Acest eveniment a trecut.

În perioada 27-30 aprilie 2014 se va desfășura la Iași cea de-a patra ediție a Conferinței Internaționale de Educația Adulților, cu titlul Educația Adulților în universități. Perspective locale și regionale.

Lucrările conferinţei oferă cercetătorilor şi practicienilor din domeniu oportunitatea prezentării propriilor activităţi, promovării rezultatelor ultimelor cercetări, schimbului de informaţii. Este încurajată abordarea interdisciplinară a problematicii educaţiei adulţilor.

Tematica include următoarele aspecte:

• Rolul universităţii în promovarea educaţiei permanente;
  • Spiru Haret – primele legi şi regulamente de educaţie a adulţilor din România;
  • Educaţia adulţilor – politici;
  • Strategii de educaţie a adulţilor;
  • Noi finalităţi pentru educaţia continuă şi a adulţilor;
  • Paradigme ale educaţiei adulţilor;
  • Metode şi conţinuturi în educaţia continuă şi a adulţilor;
  • Cercetări în educaţia continuă şi a adulţilor.

Lucrările selectate de comitetul ştiinţific vor fi incluse în volumul conferinţei ISI Proceedings.

În cadrul evenimentului se vor desfăşura:
  • International Adult and Continuing Education Hall of Fame. Includerea noilor membri. Clasa 2014: 29 Aprilie 2014
  • Integration Program of School Dropouts, Symposium [LLP-LdV/PAR/2012/RO/133]: 28- 29 Aprilie 2014
  • Consorţiu doctoral: 30 Aprilie 2014

Abstractul şi articolele vor fi redactate exclusiv în limba engleză.

Conferinţa Internaţională de Educaţie a Adulţilor oferă trei burse în valoare de 150 Euro pentru lucrările doctoranzilor. Vor fi premiate trei dintre cele mai bune lucrări ştiinţifice.

Detalii pe site-ul oficial al conferinței