Lansare de carte – „Considerații asupra percepției durerii” de Bogdan-Alexandru Hagiu

Loading Evenimente
Acest eveniment a trecut.

Marți, 7 noiembrie 2017, de la ora 17.30, la Librăria Orest Tafrali (Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași, corp A, parter), vă invităm la lansarea volumului Considerații asupra percepției durerii, de Bogdan-Alexandru Hagiu.

Invitați : lect.univ.dr. Cristian Tudose și conf.univ.dr. Bogdan-Alexandru Hagiu.
Cartea Considerații asupra percepției durerii este strâns legată de conținutul lucrării Bolile și îmbătrânirea, apărută tot la Editura Universității „Alexandru Ioan Cuza”, în 2016. Mesajul lucrării este acela că, pentru obținerea unei vieți lungi și sănătoase, omul, pe lângă căutarea diverselor terapii anti-aging, trebuie să se ferească de a provoca dureri fizice și emoționale semenilor săi, pentru a nu suferi la rândul lui. Acest lucru rezultă din ipoteza emisă și argumentată de autor că durerea produce modificări ale expresiei genelor ce conduc la apariția bolilor cu etiologie inflamatorie, precum și a îmbătrânirii.

Bogdan-Alexandru Hagiu (n. 1969) este medic și conferențiar universitar, autor al unor cărți de specialitate, cele mai recente apariții fiind Fiziologia și ergofiziologia activităților fizice, Editura Universității „Alexandru Ioan Cuza” Iași, 2014; Elemente de fiziopatologie și semiologie în kinetoterapie, Editura Universității „Alexandru Ioan Cuza” Iași, 2014; Kinetotherapy in cardiovascular diseases, Lambert Academic Publishing, 2015; Physical therapy in respiratory diseases, Lambert Academic Publishing, 2015; Bolile și îmbătrânirea, Editura Universității „Alexandru Ioan Cuza” Iași, 2016.