Lansarea noilor apariţii din colecţia ,,Observatorul social” și expoziție de fotografie

Loading Evenimente
Acest eveniment a trecut.

Marți, 25 februarie 2014, ora 17.30, la Librăria TAFRALI (Universitatea „Alexandru Ioan Cuza”, Corpul A, parter) are loc lansarea noilor apariţii din colecţia Observatorul social a Editurii Universităţii:

• ,,Les sciences sociales et leurs publics. Engagements et distanciations”, editat de Mihai Dinu GHEORGHIU și Paul ARNAULT: cuprinde actele colocviului cu același titlu, organizat în 2011.
  • ,,Parentalitatea pe înţelesul tuturor. Pertinenţa şi derivele unui concept”, Catherine SELLENET, traducere de Elena COJOCARIU: sintetizează discuţiile despre parentalitate din ultimele decenii.
  • ,,Sociologie electorală. Alegeri, alegători şi comportamente de vot”, Romeo ASIMINEI: analiza modelelor și mecanismelor procesului electoral.
  • ,,Ideologia operetei şi modernitatea vieneză. Un eseu de istoria culturii”, Moritz CSAKY, traducere de Cristina SPINEI: volum dedicat operetei vieneze.
  • ,,Dezvoltarea regională şi resursele umane”, Camelia MEDELEANU: prezintă disparităţi sociale şi economice, precum și valorificarea resurselor umane comunitare la nivel local, naţional şi european.
  • ,,Dincolo de gratii: impactul executării pedepsei asupra foştilor condamnaţi”, Diana NASTASA: abordare fenomenologică a infracţionalităţii, relevând impactul pedepsei asupra reintegrării sociale a foştilor condamnaţi.
  • ,,Fondurile structurale în Consorţiul Universitaria”, Geta MITREA: prima cercetare realizată asupra beneficiarilor de burse doctorale din Fondul Social European (POSDRU).

De asemenea, va fi prezentat volumul Danielei Gîfu, ,,Temeliile Turnului Babel. O perspectivă integratoare asupra discursului politic”, apărut la Editura Academiei Române. Volumul propune o abordare globală, comprehensivă şi comparativă a comunicării politice în lumea contemporană.

Prezintă: prof. univ. Anton Carpinschi, prof. univ. Andrei Corbea-Hoisie, prof. univ. Nicu Gavriluță, prof. univ. Mihai Dinu Gheorghiu, prof. univ. Vasile Ișan.

Evenimentul va fi deschis prin vernisarea expoziției de fotografii realizate de Diana Fârte – ,,Așteptare”. Prezintă pr. Felix Roca.

afislansarecarte