Lansarea publică a „Corpusului de referinţă pentru limba română contemporană (CoRoLa)”

Loading Evenimente
Acest eveniment a trecut.

Academia Română – prin Institutul de Cercetări pentru Inteligență Artificială „Mihai Drăgănescu” din București și Institutul de Informatică Teoretică din Iași – anunță lansarea publică a “Corpusului de referinţă pentru limba română contemporană (CoRoLa)”.

Evenimentul va avea loc în Amfiteatrul „Ion Heliade Rădulescu” al Bibliotecii Academiei Române, București, Calea Victoriei nr. 125, joi, 14 decembrie 2017, începând cu ora 10:00.

CoRoLa, rezultat al unui proiect prioritar al Academiei Române derulat pe parcursul a 4 ani, include peste un miliard de cuvinte selectate din publicații românești apărute după 1945 și peste 150 de ore de înregistrări vocale. Acest corpus este un instrument modern pentru studiul limbii române, în acord cu practicile curente la nivel internațional, precum și pentru crearea și adaptarea materialelor didactice de predare a limbii române pentru români și pentru străini, în egală măsură.

La acest eveniment participă reprezentanți ai Academiei Române, Institutului de Lingvistică „Iorgu Iordan – Al. Rosetti”, Institutului de Filologie Română „A. Philippide”, Universității din București, Universității “Alexandru Ioan Cuza” din Iași, Universității Babeș-Bolyai Cluj-Napoca, Institutului de Filologie al Academiei de Științe a Republicii Moldova și Institutului Limbii Germane din Mannheim, creatorul celui mai mare corpus al limbii germane. Informaticieni și lingviști vor prezenta procesul construirii corpusului, structura și utilitatea lui ca referință funcțională a limbii române contemporane literare. Proiectul corpusului este susținut și de Fundația Alexander von Humboldt, al cărei Secretar General adjunct va fi prezent la lansare.