Limba şi cultura română: abordări interne şi perspective externe

Loading Evenimente
Acest eveniment a trecut.

La Iaşi are loc, în perioada 17–19 septembrie 2014, a XIII-a ediţie a Simpozionului Internaţional al Institutului de Filologie Română „A. Philippide”, cu titlul Limba şi cultura română: abordări interne şi perspective externe.

Simpozionul este organizat în colaborare cu Asociaţia Culturală „A. Philippide” la Filiala din Iaşi a Academiei Române, B-dul Carol I, Nr. 8.

Participă specialişti din Italia, Republica Moldova, România, Spania, SUA, Ucraina.

Simpozionul se desfăşoară pe mai multe secţiuni (lingvistică, istorie literară, cultură şi identitate, granturi, proiecte, burse) urmărind abordarea complexă, interdisciplinară, a temei propuse. Două secţiuni de lingvistică vor fi dedicate memoriei cărturarilor ieşeni Alexandru Andriescu şi Gavril Istrate. Cu prilejul simpozionului se va organiza şi o expoziţie cu publicaţii reprezentative ale participanţilor. Va avea loc prezentarea unor cărţi de specialitate: Dumitru IRIMIA, Opere, vol. II, Studii eminesciene, prefaţă de Andrei Corbea-Hoişie,  introducere de Ioan Milică şi Ilie Moisuc, Iaşi, Editura Universităţii „Alexandru Ioan Cuza”, 2014, 524 p. Prezintă: conf. univ. dr. Bogdan CREŢU. Cecilia MATICIUC, Proza lui Aleksandr Soljeniţîn. Un document artistic al Gulagului, prefaţă de Livia Cotorcea, Iaşi, Editura Institutul European, 2014, 346 p. Prezintă: prof. univ. dr. Livia COTORCEA. Dinu MOSCAL, Teoria câmpurilor lexicale cu aplicaţie la terminologia populară a formelor de relief pozitiv, Iaşi, Editura Universităţii „Alexandru Ioan Cuza”, 2013, 274 p. Prezintă: prof. univ. dr. Stelian DUMISTRĂCEL.

Deschiderea simpozionului are loc pe 17 septembrie, ora 9:00, în Aula Filialei din Iaşi a Academiei Române, B-dul Carol I, Nr. 8.

Programul final poate fi descărcat de aici.