Masă rotundă pe tema creării și utilizării resurselor textuale și orale în format electronic

Loading Evenimente
Acest eveniment a trecut.

Academia Română, prin Institutul de Informatică Teoretică Iași și Institutul de Cercetări pentru Inteligență Artificială “Mihai Drăgănescu” din București, inițiatorii proiectului Corpusul computațional de referință pentru limba română contemporană, împreună cu Facultatea de Informatică a Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași și Institutul de Filologie Română „Alexandru Philippide” din Iași vă invită să participați la o masă rotundă pe tema creării și utilizării resurselor textuale și orale în format electronic.

Evenimentul va avea loc vineri, 20 iunie 2014, între orele 11:00 – 14:00, la sediul Filialei Iași a Academiei Române, Bulevardul Carol I 8, în cadrul manifestării științifice dedicate împlinirii a 30 de ani de la înființarea Institutului de Informatică Teoretică Iași.

Evenimentul este dedicat tuturor furnizorilor de texte (scrise dar și audio, în acest caz însoțite de o transcriere) care vor acorda sprijin la realizarea acestui corpus, în baza unor protocoale agreate și semnate de parteneri.

Corpusul va fi util lingviștilor, lexicografilor, dezvoltatorilor de aplicaţii informatice care au la bază prelucrări asupra limbii române, celor care învață limba română ca limbă străină, profesorilor care predau limba română în şcoala românească, publicului larg.