Model European Union Iași 2017

Loading Evenimente
Acest eveniment a trecut.

Asociația Studenților la Drept (ASD-UAIC Iași) îşi face debutul în practica simulărilor proceselor decizionale din cadrul sistemului instituţional al Uniunii Europene. Proiectele de tip Model European Union (MEU) sunt o tradiție în țările europene, iar începând din februarie 2017, MEU Iași va deveni unul dintre cele mai ambițioase astfel de proiecte.

Inițiatorii proiectului, Andreea Șerban, Ioan Dumitru Apachiței, Bogdan-Alexandru Petrescu şi Georgiana Creţu, membri ai ASD Iași, au gândit proiectul la nivelul regiunii Europa de Est, acesta vizând tinerii cu vârsta cuprinsă între 18 și 26 de ani din România și Republica Moldova.

Prin proiectul MEU Iași 2017, Asociația Studenților la Drept răspunde unei cerințe de cunoaștere tot mai ridicate în ceea ce privește funcţionarea Parlamentului European și a Consiliului Uniunii Europene prin simularea dezbaterilor de adoptare a propunerilor legislative ale UE . Astfel, peste 60 de tineri vor avea oportunitatea de a dobândi sau îmbunătăți cunoștințele legate de procedurile instituțiilor europene, precum și aspectele legate de susținerea discursurilor libere în limba engleză.

Deschiderea va avea loc în Aula Bibliotecii Centrale Universitare din Iași, pe data de 24 februarie 2017, la ora 16. Accesul la eveniment este deschis presei și persoanelor interesate de domeniul Uniunii Europene.

Înscrierile pentru MEU Iași 2017 se fac la adresa: www.asd-uaic.ro/registration-meu/ (pentru reprezentant în Consiliul Uniunii Europene ori Parlamentul European) sau la adresa www.asd-uaic.ro/chairpersons-call/ (pentru chairperson – preşedinte/moderator).

Mai multe informații despre conceptul de MEU puteți găsi la adresa: www.asd-uaic.ro/model-european-union-iasi/

Pentru detalii și întrebări ne puteți contacta pe: www.facebook.com/MEUIasi/ sau meuiasi2017@gmail.com.