Seminarul metodic «Probleme ale predării limbii ruse ca limbă străină în spațiul altei culturi»

Loading Evenimente
Acest eveniment a trecut.

În zilele de 26-27 noiembrie 2014, Facultatea de Litere a Universității “A.I. Cuza” din Iaşi organizează, în colaborare cu Facultatea de Filologie și Științe ațe Comunicării a Universității Naționale de Stat din Permi, Federația Rusă, seminarul metodic «Probleme ale predării limbii ruse ca limbă străină în spațiul altei culturi», cu dezbaterea următoarelor aspecte:

• Активные процессы в лексике современного русского языка / Procese actuale ale lexicului limbii ruse contemporane
  • Язык и стиль современных российских СМИ /  Limbajul și stilul presei ruse contemporane
  • Художественный мир русской литературы XIX – XX веков / Lumea artistică a literaturii ruse din sec. XIX-XX
  • Филологический анализ художественного текста на русском языке / Analiza filologică a textului în limba rusă
  • Русский язык в современном мире / Limba rusă în arealul contemporanietății
  • Русская ментальность в аспекте культурологии / Mentalitatea rusă sub aspect culturologic
  •  Новые технологии в преподавании РКИ / Noi tehnologii în predarea limbii ruse ca limbă străină

La seminar sunt invitați să participe profesorii de limbă rusă (maternă sau ca limbă străină) din județ.

Menționăm că lucrările Seminarului se vor finaliza cu un Certificat eliberat de Universitatea Națională de Stat din Permi.