Simpozionul Internaţional „Explorări în tradiţia biblică românească şi europeană”, Ediția a IX-a

Loading Evenimente
Acest eveniment a trecut.

În perioada 9-11 mai 2019, la Muzeul Mitropolitan din Iași, se va desfăşura a IX-a ediţie a Simpozionului Internaţional „Explorări în tradiţia biblică românească şi europeană”, organizat de Centrul de Studii Biblico-Filologice „Monumenta linguae Dacoromanorum” al Universităţii „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi şi de Asociaţia de Filologie şi Hermeneutică Biblică din România, în parteneriat cu Mitropolia Moldovei şi Bucovinei și Institutul de Filologie Română „A. Philippide” al Academiei Române – Filiala Iași.

Deschiderea festivă a simpozionului va avea loc în sala „Iustin Moisescu” a Palatului Mitropolitan, în prezenţa reprezentanţilor conducerii Universităţii „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi și a Î.P.S. Teofan, Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei. Lucrările pe secțiuni, care vor reuni cercetători din România, Republica Moldova, Austria, Germania, Israel, Marea Britanie, Rusia, Spania și Ucraina, vor fi găzduite de Muzeul Mitropolitan din Iaşi.

Între invitaţii acestei ediţii se află două personalități distinse cu titlul de Doctor Honoris Causa al Universităţii „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi, profesorii Michael Metzeltin şi Wolfgang Dahmen, specialiști în domeniul lingvisticii romanice şi prieteni ai culturii române.

În cadrul sesiunilor plenare din primele două zile ale simpozionului vor susține comunicări în plen: Michael Metzeltin (Academia Austriacă de Ştiinţe), Cu ce probleme se confruntă un romanist când se ocupă de glose medievale timpurii, Andrés Enrique Arias (Universitatea din Insulele Baleare), New Resources for the Study of Biblical Translation in Medieval and Early Modern Spanish, Andrei Eşanu, Valentina Eşanu (Academia de Ştiinţe a Moldovei), Mitropolitul Dosoftei, Episcopul Mitrofan şi Biblia de la Bucureşti (1688), Wolfgang Dahmen (Universitatea „Friedrich Schiller” din Jena), Date noi despre reflectarea Bibliei de la Bucureşti (1688) într-o tipăritură germană de la 1766, Eugen Munteanu (Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi), Comentariu filologico-lingvistic asupra textelor în limba română dintr-o tipăritură germană de la 1766, Alin-Mihai Gherman (Universitatea „1 Decembrie 1918” din Alba Iulia), Eminescu şi Biblia, Vasile Vasile (Universitatea Naţională de Muzică din Bucureşti), Contribuţia cântării de strană la formarea limbii române literare.

Lucrările simpozionului includ o masă rotundă cu titlul Dicţionarele limbii române ca instrumente pentru studiul filologic al textelor scripturale, moderată de dr. Gabriela Haja, coordonatoarea Departamentului de lexicologie și lexicografie din cadrul Institutului de Filologie Română „A. Philippide” din Iași.

Programul evenimentului poate fi consultat aici.