Simpozionul internațional „Provocări interculturale în epoca globalizării”

Loading Evenimente
Acest eveniment a trecut.

Facultatea de Filosofie şi Ştiinţe Social-Politice din cadrul Universităţii „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi anunță organizarea simpozionului internațional cu tema „Provocări interculturale în epoca globalizării”. Evenimentul va avea loc pe data de 14 iunie 2019, începând cu ora 9:00, în Sala de Consiliu a Facultăţii de Filosofie şi Ştiinţe Social-Politice din cadrul Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași.

Sunt așteptate contribuții pentru următoarele subiecte:

• Interculturalitate și globalizare;
  • Valori europene în contextul globalizării;
  • Dialogul culturilor.

Participanţii sunt rugaţi să trimită titlul comunicării şi un scurt CV la email-ul: intercultural56@gmail.com până pe data de 10 iunie 2019.

Prezentarea lucrărilor se poate face în limba română sau engleză.

Participanții au la dispoziție 20 de minute pentru prezentarea lucrării și 10 minute pentru discuții. Cele mai relevante contribuții vor fi publicate în CULTURA. INTERNATIONAL JOURNAL OF PHILOSOPHY OF CULTURE AND AXIOLOGY, Peter Lang Verlag, Berlin, Germania.

Nu se percepe taxă de participare.

Organizatorii nu acoperă costurile pentru deplasare și cazare.

Organizatori: prof.univ. dr. Nicolae Râmbu; asoc. dr. Eugenia Zaițev.

Mai multe detalii pot fi aflate la adresa: https://intercultural56.weebly.com/

Vezi aici CALL FOR PAPERS.