Simpozionul internaţional „România în spaţiul euroatlantic: interferenţe culturale şi lingvistice”

Loading Evenimente
Acest eveniment a trecut.

Institutul de Filologie Română „A. Philippide” – Filiala din Iaşi a Academiei Române şi Asociaţia Culturală „A. Philippide” organizează Simpozionul internaţional România în spaţiul euroatlantic: interferenţe culturale şi lingvistice, Iaşi, 18–20 septembrie 2019. Este a XVIII–a ediţie a Simpozionului Internaţional anual al Institutului de Filologie Română „A. Philippide”.

Deschiderea lucrărilor simpozionului are loc pe 18 septembrie, ora 9:45, în Sala Bibliotecii Filialei din Iaşi a Academiei Române, Bd. Carol I, nr. 8.

Participă specialişti din Germania, Italia, Marea Britanie, Republica Moldova, România, Spania, Ucraina.

Simpozionul se desfăşoară pe mai multe secţiuni (Lingvistică, Istorie literară, Cultură şi identitate) urmărind abordarea complexă, interdisciplinară, a temei propuse.

Invitat special va fi Prof. univ. dr. Martin MAIDEN, (Statutory Professor of the Romance Languages, Director Research Centre for Romance Linguistics/ Faculty of Linguistics, Philology, and Phonetics/ Faculty of Medieval and Modern Languages, University of Oxford, Great Britain), membru al Academiei Britanice, care va susţine prelegerea Limba română în contact cu limbile din Europa occidentală şi genul «neutru» în limba română. Prelegerea va avea loc pe 18 septembrie 2019, orele 10:00–11:00, în Sala Bibliotecii Filialei din Iaşi a Academiei Române, Bd. Carol I, nr. 8.

În cadrul simpozionului se va organiza şi o expoziţie cu publicaţii reprezentative ale participanţilor. Totodată, va avea loc prezentarea a şase cărţi (pe 18 septembrie, orele 13:00–14:00).

Programul manifestării se găseşte pe site-ul Institutului la adresa: http://www.philippide.ro/pages/simpozioane/2018/PROGRAM%20%20simpozion%202018%20final.pdf