Simpozionul naţional „Memorialistica românească: între documentul istoric şi obiectul estetic”, ediția a IV-a

Loading Evenimente
Acest eveniment a trecut.

La Iaşi se desfăşoară, în perioada 27–28 iunie 2018, a IV-a ediţie a Simpozionului naţional Memorialistica românească: între documentul istoric şi obiectul estetic (receptarea Marii Uniri şi a Primului Război Mondial), manifestare ştiinţifică dedicată Centenarului Primului Război Mondial şi al Marii Uniri. Simpozionul este organizat de Institutul de Filologie Română „A. Philippide” – Filiala din Iaşi a Academiei Române, în colaborare cu Asociaţia Culturală „A. Philippide” şi are loc la Filiala din Iaşi a Academiei Române, Bdul. Carol I, nr. 8.

Participă specialişti din Braşov, Bucureşti, Cluj-Napoca, Iaşi.

Deschiderea simpozionului are loc pe 27 iunie 2018, ora 9:00, în Sala de conferinţe a Filialei din Iaşi a Academiei Române, Bdul. Carol I, nr. 8.

Vezi aici programul manifestării sau pe site-ul Institutului la adresa: http://www.philippide.ro/pages/simpozioane/2018/PROGRAM%20Memorialistica%202018.pdf