Triplă lansare în Seria Opere Alexandru Zub

Loading Evenimente
Acest eveniment a trecut.

Editura Universității ”Alexandru Ioan Cuza” Iași vă invită la un eveniment cultural dedicat promovării operei reputatului istoric academician Alexandru Zub. Evenimentul, organizat în parteneriat cu Primăria Municipiului Iași, include lansarea a trei noi volume -”Efigii istorice. Mihail Kogălniceanu, A.D. Xenopol, Vasile Pârvan”, ”Istorie și istorici în România interbelică”, ”Vasile Pârvan. Efigia cărturarului” –, recent apărute în seria de autor pe care editura i-a consacrat-o.

Volumele, editate cu sprijinul Primăriei Municipiului Iași, continuă seria Opere Alexandru Zub inițiată în 2012, în care au mai fost publicate până acum alte patru titluri: ”Mihai Kogălniceanu istoric” (2012), ”De la istoria critică la criticism. Istoriografia română sub semnul modernității” (2014), ”A scrie și a face istorie. Istoriografia română postpașoptistă” (2014), ”Junimea. Implicații istoriografice” (2014).

La evenimentul care va avea loc vineri, 1 aprilie 2016, de la orele 17.00, la Muzeul Unirii (str. Lăpușneanu nr. 14), în Sala Dublei Alegeri, participă: acad. Alexandru Zub, acad. Victor Spinei, vicepreședinte al Academiei Române, Mihai Chirica, primar al Municipiului Iași, prof. univ. dr. Gheorghe Cliveti, directorul Institutului de Istorie ”A.D. Xenopol”, prof. univ. dr. Gheorghe Iacob, prorector al Universității ”Al.I. Cuza”, prof. univ. dr.  Alexandru-Florin Platon, cercet. ști. Dumitru Vitcu, prof. univ. dr. Andrei Corbea-Hoișie, directorul Editurii Universității ”Alexandru Ioan Cuza”.

Academicianul Alexandru Zub (n. 1934, Vârfu Câmpului, judeţul Botoşani) este membru al Asociaţiei Istoricilor Europeni, al Asociaţiei Istoricilor Americani, al Societății Internaționale pentru Studiul Timpului și al Comisiei Internaționale de Istoriografie. Este Cavaler al Ordinului Artelor şi Literelor, titlu conferit de guvernul francez, și, din 2009, Cetățean de onoare al Iașului.

Lansare Opere Alexandru Zub 1 aprilie (1)