Zilele Bibliotecii Centrale Universitare „Mihai Eminescu”

Loading Evenimente
Acest eveniment a trecut.

Începând din ziua de 8 noiembrie, Biblioteca Centrală Universitară „Mihai Eminescu” din Iaşi organizează în fiecare an o serie de manifestări aniversare menite să omagieze excelenţa profesională şi continuitatea academică. Colecţiile instituţiei cuprind fonduri provenind din cele mai prestigioase biblioteci care au activat în mediul academic ieşean, cum sunt cele aparţinând Colegiului Vasilian, Academiilor Domneşti, Academiei Mihăilene, Universităţii din Iaşi şi Fundaţiunii „Regele Ferdinand I”, însumând peste 2.500.000 unităţi bibliografice.

Zilele Bibliotecii Centrale Universitare „Mihai Eminescu” (8-10 noiembrie 2015) sunt deopotrivă un moment festiv, dar şi un prilej de evaluare şi analiză a misiunii pe care o au astăzi bibliotecile în contextul provocărilor pe care le ridică noile tehnologii ale comunicării şi exigenţele societăţii cunoaşterii.

Manifestările de anul acesta, înscrise sub genericul Biblioteca şi noile paradigme ale cunoaşterii, debutează cu Ziua Porţilor Deschise (8 noiembrie, orele 10.00-16.00) şi continuă cu două zile consacrate unor manifestări ştiinţifice şi culturale. În ziua de 9 noiembrie va avea loc conferinţa inaugurală Conservarea digitală a patrimoniului umanităţii şi rolul cărţii online, susţinută de prof. univ. dr. m.c. Acad. Dan Cristea, după care urmează sesiunea de comunicări ştiinţifice. În ziua de 10 noiembrie este programată masa rotundă Biblioteca şi cartea online, prin care dorim să suscităm o dezbatere privitoare la problemele cu care se confruntă bibliotecile în era digitală.

A4 AFIS EVENIMENT