Zilele Culturii Slave

Loading Evenimente
Acest eveniment a trecut.

În perioada 24-25 mai 2019, Catedra de Slavistică „Petru Caraman” și  Cabinetul de Limbă rusă din cadrul Facultății de Litere a Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași organizează manifestarile consacrate „Zilelor culturii slave”: prelegeri academice, olimpiada internațională „Slova rusă”, expoziție de carte, prezentarea manualelor de limbă rusă aplicată, seară de film.

La Olimpiada Internatională „Slova rusă” de promovare a limbii și culturii ruse în spatiul unui alt idiom și-au anunțat participarea (directă sau indirectă) studenți și masteranzi de la Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași, Universitatea „Lev Gumiliov” din Astana, Universitatea de Stat din Cerepoveţ, Rusia, Universitatea Suhumi, Georgia, Universitatea Samthe Djavahet, Georgia, Universitatea de Stat “Yanko Kupala”, Grodno, Belarusi, Universitatea „Ion Creangă”, Chişinău, Republica Moldova, elevi de la liceele din Iași, Liceul „Mihai Sadoveanu” din Pașcani, Colegiul Tehnic „G. Asachi”  din Iași.

Pe 24 mai va avea loc proba scrisă în cadrul căreia participanții vor avea de tradus texte literare, vor scrie un eseu despre A.S.Pușkin sau lecturile preferate, despre expozițiile de artă ale Muzeului Rus din Sankt-Peterburg sau despre monumentele UNESCO, aflate în țara din care provin.

Pe 25 mai, în cadrul unei seri de poezie, se va desfășura concursul de recitare/ interpretare din lirica rusă, la care vor participa studenți și masteranzi de la UAIC și Universitatea „Lev Gumiliov” din Kazahstan, elevi de la liceele din Iași, Liceul „Mihai Sadoveanu” din Pașcani, Colegiul Tehnic „G.Asachi” Iași, Clubul de Limba rusă din Vaslui.

Tot în cadrul Zilelor culturii slave, la Catedra de Slavistică „Petru Caraman” vor fi prezentate manualele de limbă rusă aplicată, elaborate de către membii Catedrei de Slavistică „Petru Caraman”: prof. dr. L. Ivanov, conf. dr. hab. L. Bejenaru, conf .dr. M. Vraciu, lect. dr. N. Manole,  în colaborare cu prim-prorector, prof. dr. Hab. Asemgul Moldajanova și colegii de la Catedra de Filologie rusă a Universității „Lev Gumiliov” din Astana, Kazahstan, prof. dr. Hab. Kadisha Nurgali, conf. dr. L.G. Mukajanova, conf. dr. G. R. Rahimjanova, conf. dr. A. T. Akisheva, la Editura Universității „Alexandru Ioan Cuza”:

• Limbă rusă și comunicare interculturală. Manual pentru nivel B2/C1/Русский язык и межкультурная коммуникация. Учебное пособие.
  • Limbă rusă aplicată. Filologie și psiho-pedagogie. Manual pentru nivel B2/C1 Русский язык для филологов и педагогов. Учебное пособие.
  • Limbă rusă aplicată: științe economice. Manual pentru nivel B2/C1 Русский язык для экономистов. Учебное пособие.
  • Limbă rusă aplicată: științe juridice. Manual pentru nivel B2/C1 Русский язык для специальности «Юриспруденция». Учебное пособие.

Acestea se adresează studenților și masteranzilor de la specializările filologice, pedagogice, economice și juridice și sunt destinate pentru studiul profesional al limbii ruse aplicate.

Scopul realizării manualelor a fost formarea la viitorii specialiști a competenței de comunicare la nivelul capacității de a realiza, prin intermediul mijloacelor limbii ruse, comunicarea în sfera didactică și socio-culturală, economică și juridică. Manualele întrunesc o varietate de conținuturi atât pentru studierea problemelor teoretice și practice, căt și pentru îndeplinirea sarcinilor operaționale a unităților de învățare. Conținuturile unităților de învățare pot fi folosite pentru predarea/pregătirea cursurilor practice în limba rusă.

Manifestările din cadrul Zilelor culturii slave sunt organizate în colaborare cu universități-partenere din Rusia, Kazahstan, Belarusi, Georgia, Republica Moldova, Rossotrudnicestvo.