Vizitatorii Grădinii Botanice vor avea surpriza, vara aceasta, să asiste la experimente inedite prezentate de studenți ai Facultății de Fizică. Vizitatorii vor putea „sparge” în bucăți plante din grădină înghețate cu azot lichid, observând efectele de temperatorilor de -200°C. De asemenea, vor avea ocazia să vizualizeze cum levitează o foaie de grafenă – un material de 200 de ori mai dur decât cel mai dur oțel, pentru a cărui descoperire a fost acordat premiul Nobel.

Tot în Grădina Botanică, sub îndrumarea voluntarilor, cei interesați vor putea separa magneți ultraputernici și vor găsi explicații științifice la fenomene optice care apar în natură, dar și în condiții de laborator – de exemplu, descărcări în plasmă.

Experimentele vor avea loc pe tot parcursul vacanței de vară, vinerea și sâmbăta, în intervalul orar 16 -19. „Sperăm ca, în mijlocul naturii, vizitatorii să înțeleagă altfel fizica și să îi înțeleagă conexiunea extrem de apropiată de viața noastră de zi cu zi și de tot ce ne înconjoară. Activitățile vor fi spectaculoase și potrivite pentru orice vârstă”, a declarat conf.dr. Cristian Enăchescu, coordonatorul proiectului din cadrul Facultății de Fizică.