Walter SchmitzJoi, 29 noiembrie 2012, Universitatea ,,Alexandru Ioan Cuza” din Iași va oferi titlul de Doctor Honoris Causa germanistului Walter SCHMITZ, profesor la Universitatea Tehnică din Dresda.
Ceremonia va avea loc la ora 11.00, în Sala Senatului.

Walter Schmitz s-a născut la 22 februarie 1953, în regiunea Mosellei. Începând cu 1973 urmează cursurile de germanistică şi latinistică la Universitatea din Trier. După doi ani petrecuţi aici a continuat studiile de germanistică, completate cu cele de lingvistică generală, în Statele Unite, la prestigioasa Georgetown University din Washington, pe care o absolvă în 1974 cu o diplomă de Magister Artium.

S-a reîntors în Germania și a urmat studiile de doctorat la Universitatea din München, unde s-a dedicat lui Max Frisch, unul dintre cei mai importanţi scriitori de limba germană de după al doilea război mondial. În 1982 a susținut dizertația, lucrare ce va fi publicată câţiva ani mai târziu sub titlul Studien zu Tradition und Traditionsverarbeitung im Werk Max Frischs (Studii cu privire la tradiţie şi prelucrarea acesteia în opera lui Max Frisch).

Din 1988 a suplinit o catedră de profesor la Universitatea „Heinrich Heine” din Düsseldorf, la Universitatea „Johannes Gutenberg” din Mainz, iar în perioada 1991-1992 a predat în calitate de profesor-invitat la Institutul Pedagogic „K. F. Wander” din Dresda.

La 1 octombrie 1992 a ocupat prin concurs un post la Catedra de Literatura Germană Modernă de la Universitatea Tehnică din Dresda – una dintre foarte puţinele universităţi tehnice germane care, printr-o veche tradiţie, au în oferta academică specializări din domeniul ştiinţelor umaniste.

De asemenea, a participat direct la fondarea Centrului de Formare Limbi şi Culturi, a Centrului de Ştiinţe ale culturii „Europa Centrală” (extins ulterior către ştiinţele politico-administrative şi economice), iar după 2000 a Institutului „Europa de Est” şi a Programului „Studium Fundamentale” pentru doctoranzii Universităţii Tehnice din Dresda.

În ceea ce privește colaborarea cu Universitatea ,,Alexandru Ioan Cuza”, trebuie menționat faptul că instituția este încă din anii ’90 un partener privilegiat al catedrei şi centrului ştiinţific conduse de profesorul Walter Schmitz la Universitatea Tehnică din Dresda. Numeroşi studenţi şi doctoranzi ieşeni s-au bucurat la Dresda, în stagii de formare şi de cercetare sau la şcoli de vară, de buna funcţionare a acordurilor Tempus şi Erasmus încheiate între cele două instituții.

Comisia de acordare a titlului de Doctor Honoris Causa este alcătuită din:

Preşedinte:
Prof. dr. Vasile IŞAN