burse-postdoctorale-fulbright-pentru-candidatii-romani-8622FPComisia Fulbright din România anunţă deschiderea competiţiei anuale pentru granturile postdoctorale Fulbright Senior 2012-2013 destinate profesorilor, cercetatorilor şi profesioniştilor români cu diplomă de doctorat sau echivalent al acesteia. Bursele sunt destinate activităţilor de cercetare și susținere de cursuri în orice domeniu (exceptând medicina clinică) la universități din Statele Unite ale Americii.
Durata bursei este între 3 şi 6 luni.
Candidaţii trebuie să îndeplinească următoarele criterii: să aibă cetăţenie română, diplomă de doctorat sau echivalent al acesteia şi cunoştinţe de limba engleză.
Pentru înscrierea la concurs, candidaţii trebuie să completeze un formular online, la care să ataşeze un proiect detaliat cu propunerea activităţii de cercetare sau predare şi trei scrisori de recomandare din partea profesorilor universitari sau a altor profesionişti recunoscuţi, români sau străini. Candidaţii sunt rugaţi să ataşeze şi o invitaţie de la instituţia gazdă.De asemenea, candidații vor trimite pe adresa office@fulbright.ro și o copie a diplomei de doctorat. Data limită de înscriere este 7 noiembrie 2011.
Mai multe informaţii găsiți pe site-ul Comisiei Fulbright din România sau aici.
Programul Fulbright este cel mai important program de schimburi culturale, ştiinţifice şi educaţionale desfăşurat de Statele Unite ale Americii în intreaga lume.