1. Hotărâre cu privire la aprobarea comisiilor de concurs pentru ocuparea posturilor didactice şi de cercetare, pe perioadă determinată şi nedeterminată, în semestrul I al anului universitar 2014-2015, avizate de către Consiliul de Administraţie, conform anexelor.
  1. Hotărâre cu privire la aprobarea Regulamentului Intern privind drepturile și obligațiile personalului, conform Anexei.
  1. Hotărâre cu privire la aprobarea Codului de Asigurare a Calității al Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași, conform Anexei.
  2. Hotărâre cu privire la înființarea următoarelor programe de master, începând cu anul universitar 2015-2016:
    • Kinetoterapia în geriatrie, IF – Facultatea de Educație Fizică și Sport;
    • Fizică pentru tehnologii avansate (în limba engleză), IF – Facultatea de Fizică;
    • Fizică aplicată în tehnologiile informației și comunicații, IF – Facultatea de Fizică;
    • Fizică aplicată în tehnologiile informației și comunicații (Filiala Bălți), IF – Facultatea de Fizică;
    • Familia creștină contemporană, IF – Facultatea de Teologie Ortodoxă;
    • Artă sacră în patrimoniul cultural, IF – Facultatea de Teologie Ortodoxă;
    • Vocație misionară și slujire pastorală, IF – Facultatea de Teologie Ortodoxă;
    • Comunicare și consiliere psihologică și spirituală, IF – Facultatea de Teologie Ortodoxă;
    • Teologia sacramentelor, IF – Facultatea de Teologie Romano-Catolică;
    • Dezvoltare regională și managementul proiectelor europene, IF – Centrul de Studii Europene;
    • Dezvoltare regională și managementul proiectelor europene, IFR – Centrul de Studii Europene.
  1. Hotărâre cu privire la înființarea programului de licență Chimie medicală, în cadrul Facultății de Chimie, în vederea funcționării, începând cu anul universitar 2015-2016.

1. Hotărâre cu privire la aprobarea unor taxe pentru analize spectrale efectuate în Laboratorul Centrului integrat de studii în știința mediului pentru Regiunea de dezvoltare Nord-Est (CERNESIM), conform Anexei.

1. Hotărâre cu privire la respectarea procedurilor stabilite prin metodologia proprie şi aprobarea rapoartelor asupra concursului de ocupare a posturilui de cercetător științific III, poziția 7, de la Proiectul CASPIA – PN-II-PT-PCCA-2013, conform Anexei.
  1. Hotărâre cu privire la avizarea programelor de studii universitare de licenţă şi de masterat propuse spre evaluare, în anul universitar 2014-2015, conform Anexei.