1. Hotărâre cu privire la includerea unui punct suplimentar pe ordinea de zi, și anume: „Aprobarea condițiilor de admitere la studii universitare de licență și de masterat pentru anul universitar 2015-2016”.

1. Hotărâre cu privire la validarea următorilor studenți aleși pentru reprezentarea studenților în Senatul Univerității și ale rezervelor acestora:
  • studenți aleși în Senat:
    • stud. Dalban Marian Costel         – Facultatea de Filosofie și Științe Social-Politice;
    • stud. Munteanu Alexandru          – Facultatea de Geografie și Geologie;
    • stud. Oniciuc Oriana-Maria         – Facultatea de Informatică.
  • rezerve pentru reprezentare în Senat:
    • stud. David Andreea                    – Facultatea de Biologie;
    • stud. Ciubotaru Luca-Marius      – Facultatea de Drept;
    • stud. Mocanu M.Georgiana         – Facultatea de Economie și Administrarea Afacerilor;
    • stud. Aursulesei V.Tudor-Mugurel – Facultatea de Economie și Administrarea Afacerilor;
    • stud. Gradinariu Maria                – Facultatea de Educație Fizică și Sport;
    • stud. Bivol-Nigel Anelisse           – Facultatea de Filosofie și Științe Social-Politice;
    • stud. Domocoș Andrei-Adrian    – Facultatea de Fizică;
    • stud. Cîmpianu Cătălin                – Facultatea de Geografie și Geologie;
    • stud. Chilcoș Pavel Flavian          – Facultatea de Istorie;
    • stud. Amariei Daniel                    – Facultatea de Informatică;
    • stud. Diaconu Diana                    – Facultatea de Litere;
    • stud. Ambrosie Rareș                  – Facultatea de Matematică;
    • stud. Prăjină Ștefan                      – Facultatea de Psihologie și Științe ale Educației;
    • stud. Stavarache Andrei               – Facultatea de Teologie Ortodoxă;
    • stud. Herciu Viviana-Maria         – Facultatea de Teologie Romano-Catolică.

1. Hotărâre cu privire la aprobarea condițiilor de admitere la studii universitare de licenţă, în anul universitar 2015-2016, după cum urmează:
  • cifrele de şcolarizare;
  • taxele de înscriere şi şcolarizare, conform Anexei.
  1. Hotărâre cu privire la aprobarea condițiilor de admitere la studii universitare de master, în anul universitar 2015-2016, după cum urmează:
  • cifrele de şcolarizare;
  • taxele de înscriere şi şcolarizare, conform Anexei.

1. Hotărâre cu privire la aprobarea Regulamentului de organizare și funcționare a comisiei pentru evaluarea si managementul calității academice, conform Anexei.

1. Hotărâre cu privire la aprobarea Regulamentului privind inițierea, aprobarea, monitorizarea și evaluarea periodică a programelor de studii, conform Anexei.

1. Hotărâre cu privire la aprobarea comisiilor de concurs pentru ocuparea unor posturi de asistent de cercetare ştiinţifică, aflate în statul de funcţii al Centrului integrat de studii în știința mediului pentru Regiunea de dezvoltare Nord-Est (CERNESIM), conform Anexei.

1. Hotărâre cu privire la aprobarea comisiei de concurs pentru ocuparea unui post de asistent de cercetare ştiinţifică, aflat în statul de funcţii Stațiunii de Cercetare pentru Acvacultură și Ecologie Acvatică Iezăreni, conform Anexei.

1. Hotărâre cu privire la aprobarea propunerilor de completare a criteriilor minimale de concurs pentru posturile de cercetare scoase la concurs pe perioadă determinată și nedeterminată, în cadrul Departamentului de Cercetare Interdisciplinar – Domeniul Științe, conform Anexei.