1. Hotărâre cu privire la validarea următoarelor alegeri:
  • univ. dr. Laurențiu Ferucio ȚIPLEA de la Facultatea de Informatică, membru în Senatul Universitar;
  • rezerve pentru reprezentare în Senat:
  • Mocanu M. Georgiana, Facultatea de Economie și Administrarea Afacerilor;
  • stud. Aursulesei V. Tudor Mugurel, Facultatea de Economie și Administrarea Afacerilor;
  • membri în Consiliul Facultății:
    • stud. Cârnu Mădălina Dumitrița, Facultatea de Economie și Administrarea Afacerilor;
    • stud. Bidalach Cătălina Florentina, Facultatea de Economie și Administrarea Afacerilor.

1. Hotărâre cu privire la aprobarea Metodologiei privind organizarea şi desfăşurarea admiterii în ciclul de studii universitare de licenţă pentru anul universitar 2015-2016 (învățământ cu frecvență, frecvență redusă și învățământ la distanță), conform Anexei.
  1. Hotărâre cu privire la aprobarea Metodologiei privind organizarea şi desfăşurarea admiterii în ciclul de studii universitare de master pentru anul universitar 2015-2016 (învățământ cu frecvență și frecvență redusă), conform Anexei.
  1. Hotărâre cu privire la aprobarea Metodologiei privind organizarea şi desfăşurarea admiterii la programele de conversie profesională a cadrelor didactice din învățământul preuniversitar pentru anul universitar 2015-2016 (învățământ cu frecvență și învățământ la distanță), conform Anexei.
  1. Hotărâre cu privire la aprobarea modalității de susţinere a examenului de licenţă pentru seriile ulterioare promoţiei 2015, conform Anexei.
  1. Hotărâre cu privire la aprobarea gradaţiilor de merit propuse de facultăţi, pentru perioada 2015 – 2019.
  1. Hotărâre cu privire la aprobarea propunerilor de completare a componenței Comisiei de Etică a Universităţii „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi, după cum urmează:
  • lector dr. Claudiu Costin                 – Facultatea de Fizică;
  • conf. dr. Cecilia Arsene                   – Facultatea de Chimie;
  • conf. dr. Corina Chersan  (membru supleant)         – Facultatea de Economie și Adminstrarea Afacerilor.

1. Hotărâre cu privire la respectarea procedurilor stabilite prin metodologia proprie şi aprobarea rapoartelor asupra concursurilor de ocupare a posturilor de cercetare, scoase la concurs în semestrul I al anului universitar 2014-2015, după cum uremază:
  • asistent de cercetare științifică (perioadă determinată) – Fotea Mihai Vlad – în cadrul Stațiunii de Cercetare pentru Acvaculturiă și Ecologie Acvatică Iezareni;
  • asistent de cercetare științifică (perioadă determinată) – Maxim Alexandru – în cadrul Centrului Integrat de Studii în Știința Mediului pentru Regiunea de Dezvoltare Nord-Est (CERNESIM);
  • asistent de cercetare științifică (perioadă determinată) – Apostoaie Constantin Marius – în cadrul Centrului Integrat de Studii în Știința Mediului pentru Regiunea de Dezvoltare Nord-Est (CERNESIM);
  • asistent de cercetare științifică (perioadă determinată) – Boz Irina – în cadrul Centrului Integrat de Studii în Știința Mediului pentru Regiunea de Dezvoltare Nord-Est (CERNESIM).

Numirea pe post va fi începând cu data de 2 februarie 2015, conform Anexei 1.

1. Hotărâre cu privire la afilierea d-lui conf. dr. habil. Laurențiu Stoleriu la Școala Doctorală a Facultății de Fizică.
  1. Hotărâre cu privire la aprobarea propunerii Facultăţii de Litere de acordare a titlului de Doctor Honoris Causa al Universităţii „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi, domnului profesor univ. dr. Wolfgang Dahmen de la Universitatea din Jena şi a comisiei de alcătuire a Laudatio, în următoarea componenţă:

Preşedinte:      – prof. univ. dr. Vasile Işan, Rectorul Universităţii „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi;

Membri:           – prof. univ. dr. Constantin Rusu, Preşedintele Senatului Universităţii „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi;

• univ. dr. Codrin Liviu Cuțitaru, Decan al Facultății de Litere, Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi;
  • univ. dr. Eugen Munteanu, Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi;
  • univ. dr. Andrei Hoișie, Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi;
  • univ. dr. Rodica Zafiu, Universitatea din București;
  • univ. dr. Vasile Frățilă, Universitatea de Vest din Timișoara;
  • univ. dr. Michael Metzeltin, Universitatea din Viena;
  • univ. dr. Stelian Dumistrăcel, Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi.
  1. Hotărâre cu privire la aprobarea componenței Consiliului Școlii Doctorale de Teologie, după cum urmează:

Președinte:      – prof. univ. dr. pr. Gheorghe Popa

Membri:          – prof. univ. dr. pr. Petre Semen

• univ. dr. pr. Gheorghe Petraru
  • univ. dr. Ștefan Afloroaei
  • univ. dr. Constantin Cucoș
  • drd. Mihai-Daniel M. Isai
  1. Hotărâre cu privire la aprobarea Regulamentului Comisiei de Etică a Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași, conform Anexei.