29 septembrie 2016

1. Hotărâre cu privire la înlocuirea temporară a stud. Andreea Huminiuc, reprezentanta studenților în Senat, de la Facultatea de Economie și Administrarea Afacerilor (plecată în străinătate în cadrul Programului LLP Erasmus+, în perioada octombrie 2016 – ianuarie 2017), cu stud. Iris Alexandra Gavrilescu.
  2. Hotărâre cu privire la aprobarea statelor de funcții pentru anul universitar 2016-2017.
  3. Hotărâre cu privire la aprobarea planurilor de învățământ pentru studii universitare de licență, master și doctorat, elaborate de facultăți, departamente și școli doctorale, pentru anul universitar 2016-2017.
  4. Hotărâre cu privire la aprobarea propunerile facultăților de acordare a statutului de cadru didactic asociat, pentru anul universitar 2016-2017, după cum urmează:
    • Facultatea de Chimie, conform Anexei;
    • Facultatea de Drept, conform Anexei;
    • Facultatea de Informatică, conform Anexei;
    • Facultatea de Geografie și Geologie, conform Anexei;
    • Facultatea de Matematică, conform Anexei;
    • Centrul de Studii Europene, conform Anexei.
  5. Hotărâre cu privire la aprobarea taxelor de școlarizare pentru anul universitar 2016-2017, studii universitare de licență și master, conform Anexei.
  6. Hotărâre cu privire la validarea prodecanilor, după cum urmează:
    • Facultatea de Biologie: – Conf. univ. dr .Carmen Gache;
    • Facultatea de Chimie: – Conf. univ. dr. Ionel Humelnicu;
    • Facultatea de Educație Fizică și Sport: – Conf. univ. dr. Adrian Cojocariu;
    • Facultatea de Fizică: – Conf. univ. dr. habil. Cristian Enăchescu;
    • Facultatea de Matematică: – Lector univ. dr. Marius Apetrii;
  7. Hotărâre cu privire la validarea alegerii domnului prof. univ. dr. Ioan Bucătaru în funcția de Director al Departamentului de Matematică din cadrul Facultății de Matematică, pentru mandatul 2016-2020.
  8. Hotărâre cu privire la validarea Directorilor Departamentelor de cercetare interdisciplinară ale Universității ”Alexandru Ioan Cuza” din Iași, pentru mandatul 2016-2020, după cum urmează:
    • univ. dr. Carmen Gabriela Pascariu – Director al Centrului de Studii Europene;
    • univ. dr. Tudor Luchian – Director al Departamentului Interdisciplinar de Științe.
  9. Hotărâre cu privire la validarea Directorilor Departamentelor de cercetare din facultățile Universității ”Alexandru Ioan Cuza” din Iași pentru mandatul 2016-2020, după cum urmează:
    Nr. Crt Facultate Director Departament
    1 Biologie  Prof. univ. dr. Zenovia Olteanu
    2 Chimie  Conf. univ. dr. Ramona-Antoaneta Dănac
    3 Drept  Lector univ. dr. Emanoil Corneliu Mogîrzan
    4 Economie și Administrarea Afacerilor  Prof. univ. dr. Carmen Pintilescu
    5 Educație Fizică și Sport  Lector univ. dr. Marius Neculăeș
    6 Filosofie și Științe Social-Politice  Conf. univ. dr. Bogdan Ștefanachi
    7 Fizică  Conf. univ. dr. Claudiu Costin
    8 Geografie si Geologie  Conf. univ. dr. Dan Dumitriu
    9 Informatică  Conf. univ. dr. Ștefan Ciobâcă
    10 Istorie  Prof. univ. dr. Lucrețiu-Ion Bîrliba