Vineri, 16 martie 2018, conducerea Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași s-a întâlnit cu domnul Petru Bogdan COJOCARU, ministrul Comunicațiilor și Societății Informaționale, cu scopul de a identifica soluții pentru unele dintre provocările învățământului universitar ieșean.

La întâlnire au participat, din partea conducerii Universității, doamna prof. univ. dr. Mihaela ONOFREI, Ordonator de Credite al UAIC, domnul prof. univ. dr. Corneliu IAȚU, prorector pentru strategie, dezvoltare instituţională şi managementul calităţii și domnul prof. univ. dr. Henri LUCHIAN, prorector pentru relaţii internaţionale şi parteneriate de studii şi cercetare. Au mai luat parte la discuții domnul conf. univ. dr. Adrian IFTENE, decanul Facultății de Informatică, domnul Maricel POPA, președintele Consiliului Județean Iași și doamna Lucia-Maria CURTA, inspector în cadrul Ministerului Educației Naționale.

Dialogul dintre reprezentanții UAIC și oaspeți s-a axat pe necesitatea realizării unei strategii care să faciliteze ocuparea posturilor de asistent universitar la Facultatea de Informatică, vacante de mai bine de 5 ani, dar s-a discutat și despre identificarea unor soluții pentru creșterea numărului de absolvenți de la această facultate, atât de solicitați pe piața muncii în această perioadă. De asemenea, oaspeții au vizitat Centrul de Transfer Tehnologic de la Facultatea de Informatică și laboratoarele din cadrul acestei facultăți, renovate cu sprijinul companiilor de IT din Iași.