Comisia Româno-Americană Fulbright anunță deschiderea competiției anuale Fulbright Student Award, ediția 2019-2020, pentru studii de master sau cercetare la universități din Statele Unite ale Americii.

La această competiție se pot înscrie studenții aflați în ultimul an de studiu sau absolvenții de la studii de licență,  master sau doctorat din cadrul universităților de stat sau private acreditate.

Grantul se desfășoară pe durata unui an academic (9 luni, începând cu luna august a anului 2019).

Candidații care doresc să se înscrie la acest program  trebuie să îndeplinească următoarele criterii de eligibilitate: să aibă cetățenie română – persoanele care dețin green card sau cetățenie dublă (română și americană) nu sunt eligibile, să dețină cel puțin diplomă de licență sau să fie în ultimul an la studii, master sau doctorat, să cunoască limba engleză.

Câștigătorii competiției Fulbright Student Award beneficiază de următoarele facilități: transport gratuit,  plata taxelor de studiu în limita bugetului stabilit, cărți și alte materiale, asigurare medicală și o bursă pentru un an academic.

Persoanele intersate să candideze la acest program trebuie să completeze un formular online de înscriere, unde vor încărca trei scrisori de recomandare din partea profesorilor sau specialiștilor recunoscuți în România sau în străinătate, precum și o fotocopie scanată a diplomei de licență/masterat/doctorat, însoțită de traducerea acesteia. Termenul limită de înscriere este 14 mai 2018.

Mai multe informații despre Programul Fulbright Student Award  2019-2020 găsiți la adresa http://www.fulbright.ro  sau în documentele de aici și aici .

Studenţii şi tinerii cercetători interesați de programele Fulbright pot participa marți, 27 martie 2018, la ora 13.00,  la prezentarea „Oportunități de studiu și cercetare în Statele Unite”, organizată la Iași de Comisia Fulbright Româno-Americană. Prezentarea va avea loc în Sala de conferințe Ferdinand a Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași , Corp A, et.II, Rectorat.