Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași, în calitate de beneficiar, a încheiat cu Autoritatea Națională pentru Cercetare Științifică și Inovare în calitate de Organism Intermediar, în numele şi pentru Ministerul Fondurilor Europene în calitate de Autoritate de Management pentru Programul Operaţional Competitivitate (POC), contractul de finanțare pentru proiectul cu titlul: Dezvoltare experimentală în parteneriat public privat pentru crearea de platforme cloud autohtone cu caracteristici avansate de protecție a datelor, acronim PrivateSky.

Acest contract este finanțat în cadrul POC, Axa Prioritară 1 – Cercetare, dezvoltare tehnologică și inovare (CDI) în sprijinul competitivității economice și dezvoltării afacerilor, Acţiunea 1.2.3: Parteneriate pentru transfer de cunoștințe.

Obiectivul proiectului PrivateSky îl constituie transferul de cunoștințe rezultate în urma activității de cercetare desfășurate în cadrul Facultății de Informatică către industria de IT.

Prin proiect se urmărește dezvoltarea unei platforme de tip PaaS (Platform as a Service), numită PrivateSky, în colaborare cu minim 6 companii mici și mijlocii, interesate să utilizeze platforma pentru cercetare industrială și dezvoltare experimentală de produse și servicii. Acest lucru le va permite lansarea de produse inovative pe noi piețe sau pentru conversia/integrarea aplicațiilor on-premise către/cu aplicații cloud. Codul sursă PrivateSky va fi licențiat în regim open-source.

Valoarea totală a proiectului este de 15.266.417,50 lei, din care valoarea totală eligibilă nerambursabilă din FEDR este de 11.224.742,26 lei, iar contribuția din bugetul național este 2.182.737,74 lei.
Perioada de implementare a proiectului este de 60 de luni, 01.09.2016 – 31.08.2021.

„Proiect co-finanţat din Fondul European de Dezvoltare Regională prin Program Operațional Competitivitate 2014-2020”

Descărcați comunicatul .pdf