Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” demarează luni, 12 septembrie, sesiunea de toamnă a admiterii la studii de licenţă şi master.

Pentru absolvenţii de liceu, sunt disponibile 366 de locuri fără taxă şi 2386 de locuri cu taxă în cadrul a 13 dintre cele 15 facultăţii ale Universităţii. Singurele două facultăţi care nu mai organizează concurs de admitere şi în această sesiune sunt Dreptul şi Facultatea de Educaţie Fizică şi Sport.

Perioada de înscriere va dura 3 zile, până pe 12 septembrie, candidaţii putându-se prezenta în intervalul 9.00-16.00.

Lista locurilor scoase la concurs este disponibla la: http://admitere.uaic.ro/licenta-septembrie-2012/

Taxele de înscriere sunt cuprinse între 100 şi 250 de lei.

La studii de master, candidaţii vor putea concura pentru unul dintre cele 171 de locuri fără taxă, respectiv 1020 de locuri cu taxă. Facultăţile de Drept şi Educaţie Fizică şi Sport nu organizează concurs de admitere nici la nivel de master.

Condiţiile de admitere, lista completă a specializărilor şi alte informaţii pot fi accesate la adresa admitere.uaic.ro.