Trei studenți ai Facultății de Educație Fizică și Sport din cadrul Universității ,,Alexandru Ioan Cuza” din Iași au obținut două medalii de aur și două de argint la Campionatul Național Universitar de Atletism, eveniment organizat în perioada 21-22 mai 2016, la Pitești, de Universitatea din Pitești și Federația Română de Atletism.

Studenții medaliați sunt:

• Anca Burcă, anul I, studii universitare de licență, specializarea Educație Fizică și Sportivă – locul I la proba Săritura în înălțime;
  • Vlad Dulcescu, anul II, licență, specializarea Educație Fizică și Sportivă – locul I la proba 400 m garduri și locul II la proba 200 m;
  • Răzvan Tomozei, anul II, master – Fitness și estetică corporală – locul II la proba 110 m garduri.

Studenții au fost pregătiți și coordonați  de lect.univ.dr. Grigore URSANU de la Facultatea de Educație Fizică și Sport a Universității ,,Alexandru Ioan Cuza”.