Şase echipe de studenţi de la Facultatea de Informatică au obţinut medalii de aur, argint şi bronz la Olimpiada de Matematică online organizată de Ariel University Center of Samara, din Israel. Sub coordonarea profesorului Florin Iacob, trei echipe au fost recompensate cu medalie de aur, două cu argint şi una de bronz în cadrul probei „blitz” a concursului, în care se punctează rapiditatea şi acurateţea unor soluţii la probleme matematice.

Concursul s-a desfăşurat în luna decembrie, iar studenţii au avut la dispoziţie patru ore pentru a propune soluţii pentru opt probleme de matematică.

Echipele câştigătoare au fost următoarele:

Medalie de aur

Huțanu Dan-Constantin (căpitan, anul I) Tudorache Adriana-Denisa,  Ifrim Oana,  Barcan Virgil-Gheorghe;

Iordache Iustin-Ionuț (căpitan, anul I)  Vlas Cătălin Hreapcă Aurelian Berendea Nicolae

Laic Andreea-Alice (căpitan, anul III) Gherasim Lavinia-Maria  Oniciuc Oriana-Maria Cazacu Bogdan

Medalie de argint

Silion Dragoș (căpitan, anul I) Pădurariu Constantin-Cristian,  Costandache Șerban-Valeriu  Ioja Petru-Alexandru

Spînu Dacian-Ştefan (căpitan, anul I) Perju Andrei-Constantin Turnea Diana Manea Petru-Mircea

Medalie de bronz

Hîj Lucian (căpitan,anul I)  Bodnar Adrian Ungurean Ioan Daradici Ana-Maria

„Începând de la prima ediţie la care au participat, în anul 2008, studenţii Universităţii „Alexandru Ioan Cuza” au obţinut în mod constant medalii la olimpiada de matematică”, a precizat prof.univ.dr. Florin Iacob, din cadrul Facultăţii de Informatică.

Mai multe detalii despre programele didactice oferite de Facultatea de Informatică puteţi găsi aici:http://www.infoiasi.ro/bin/Programs/Overview