AXA Research Fund a lansat cea de a doua campanie pentru  burse postdoctorale.

In 2017 AXA Reseach Fund ofera un numar maxim  de 25 de burse pentru cercetatori cu rezultate remarcabile si care au NU au o pozitie permanenta in universitate.

Bursele se acorda pentru o perioada de 18-24 luni, iar fiecare grant poate fi de max. 130.000 EURO.

Domeniile de cercetare finantate de AXA Reseach Fund sunt:

1 Imbunatatirea managementului riscurilor de viata si sanatate (Improving the Management of Life & Health Risks):

• Demografie, longevitate si imbatranire (Demographics, longevity and aging);
  • Prevenirea, schimbarea personalizata a sanatatii si a comportamentului (Prevention, personalized health and behaviour change);
  • Managementul sanatatii populatiei (Population health management);
  • Managementul bolilor cronice si non-transmisibile si al ingrijirii pe termen lung (Management of chronic & non communicable diseases management and long term care);
  • Eficienta sistemelor de sanatate (Efficiency of healthcare systems)

2. Imbunatatirea managementului datelor si a riscurilor tehnologice (Improving the Management of Data & Technological Risks):

• Robotica, automatizare si vehicule autonome (Robotics, automation & autonomous vehicles);
  • Inteligenta artificiala, stiinta datelor si invatarea masinilor (Artificial intelligence, data science & machine learning);
  • Protectie si Cyber risk (Cyber risk & protection).

3. Imbunatatirea gestionarii riscurilor climatice si de mediu (Improving the Management of Climate & Environment Risks):

• Modelarea riscurilor pentru pericolele naturale si evenimentele meteorologice (Risk modelling of natural hazards & weather events);
  • Rezistenta urbana (Urban resilience);
  • Gestionarea durabila a resurselor (Sustainable resource management).

4. Imbunatatirea gestionarii riscurilor de finantare, de asigurare si de reglementare (Improving the Management of Finance, Insurance and Regulation Risks):

• Evaluarea activelor, modelarea riscurilor si comportament financiar (Asset valuation, risk modelling and behavioral finance);
  • Strategii de investitii responsabile si finantare durabila (Responsible investment strategies & sustainable finance);
  • Risc national si geopolitic (Geopolitical & country risk);
  • Riscul sistemic si rolul macroeconomic si societal al asigurarilor (Systemic risk and macro-economic and societal role of insurance).

Daca facultatea /departamentul isi exprima intentia de a propune un/o candidat(a) pentru aceasta competitie, in functie de specializarea candidatilor/tematica cercetarii, urmeaza sa se completeze pe platforma fundatiei – pana pe 15 mai 2017- in limba engleza, informatiile cu privire la:

a) informatii despre institutie,

b) informatii despre punctele tari ale institutiei dvs. in cercetarea aleasa (laboratoare, excelenta),

c) informatii despre mediul de cercetare din institutia (programe, facilitati oferite cercetatorilor).

Informatii privind  apelul se pot descarca de pe pagina web: https://www.axa-research.org/en/page/post-doctoral-fellowships