Fundația Alexander von Humboldt pune la dispoziție burse de cercetare și programe de cercetare în forma unor premii pentru cercetători cu calificare înaltă și rezultate deosebite, care doresc să efectueze un stagiu de cercetare în Germania.

Programele fundației se adresează cadrelor didactice universitare și cercetătorilor aflați în diferite etape ale parcursului lor, de la stadiul post-doc până la cercetători de vârf, recunoscuți în plan internațional.
Programele fundației pot fi accesate aici: http://www.humboldt-foundation.de/web/programmes.html

În cadrul programelor de cercetare și al programului de burse competiția este deschisă, se poate candida în oricare moment al anului. Nu există cote pentru țări ori discipline. În egală măsură se încurajează candidatura femeilor cercetător. Fundația pune la dispoziție și o gamă largă de programe pentru alumni. După încheierea primului stagiu de cercetare, fundația susține și promovează prin rețeaua Humboldt relațiile între foștii ei bursieri. Aceasta cuprinde 26.000 de cercetători din peste 140 de țări.