Antet actHORIZ

Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași, în parteneriat cu Universitatea Bergen din Norvegia,implementează proiectul Acțiuni transnaționale de sprijin a participării cu succes în cadrul Programului-cadru pentru cercetare și inovare al UE ORIZONT 2020 – actHORIZ.

Finanțarea proiectului este asigurată din Fondul Bilateral la Nivel Național – Măsura II: Priorități generale și orizontale din cadrul Granturilor SEE și Norvegiene 2009-2014, contract grant nr. 51716/06.07.2016 gestionat de Ministerul Fondurilor Europene în calitate de Punct Național de Contact.

Proiectul are o valoare totală de 52.115,20 lei  cu perioada de implementare până la data de 31 decembrie 2016.

În cadrul acestui proiect vor fi organizate în luna octombrie 2016 două seminarii regionale gratuite de dezvoltare de competențe în managementul proiectelor Orizont 2020, urmate de o vizită de schimb de experiență la Universitatea Bergen.

Grupul țintă al proiectului este reprezentat de cercetători, cadre didactice cu atribuții de cercetare, doctoranzi, post-doctoranzi și personal suport/administrativ din organizațiile de cercetare.

Rezultatele proiectului contribuie la profesionalizarea angajaților din instituțiile de cercetare din Regiunea Nord-Est a României.

Persoană de contact:

Elena ( Radu) Felice, Manager proiect