O delegație a Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași (UAIC) a participat la Helsinki, în perioada 24 – 27 septembrie, la conferința și târgul educațional ale EAIE (European Association for International Education). Evenimentul, aflat la a 31-a ediție, a reunit un număr-record de peste 6200 de participanți din 95 de țări – rectori, prorectori, directori de relații internaționale, reprezentanți de guverne, ai Comisiei Europene, directori de programe internaționale etc.

Pe parcursul evenimentului, delegația Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași a avut discuții cu participanți din 22 de țări, reprezentanți ai 55 de universități – parteneri actuali sau în perspectivă – din: Ankara, Atena, Besançon, Bologna, Ҫankiri, Creteil, Eskişehir, Gaziantep, Granada, Graz, Grenoble, Groningen, Haifa, Heerlen, Istanbul, Keyseri, Konstanz, Łodz, Lyon, Mardin, Maastricht, Montreal, Nagoya, Namur, Nicosia, Ottawa, Oxford, Québec, Ramat Gan, Riga, Sapporo, Seul, Siena, St. Louis, Suita, Tampere, Tbilisi, Tokyo, Turku, Veszprem, Viena, Vilnius, Volda, Yokohama.

În discutiile cu experți ai Comisiei Europene, ai unor Agenții Naționale și ai unor organizații specializate în evaluări și ierarhizări educaționale, membrii delegației UAIC au abordat chestiuni privind cadrul general al unor viitoare programe și proiecte. La încheierea conferinței EAIE, în cadrul unei întrevederi cu președintele EAIE, doamna Sabine Pendl (Universitatea din Graz), aceasta a acceptat invitația de a vizita Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași în cursul acestui an.

Fondată în 1989, European Association for International Education (EAIE) este o organizație non-profit a cărei misiune asumată este de a furniza profesioniștilor implicați în internaționalizare o platformă pentru comunicare, pentru stabilire și consolidare de parteneriate, prin organizarea de conferințe, expoziții și alte tipuri de evenimente educaționale internaționale.