În perioada 4 – 8 iunie 2019, o delegație a Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași a participat la Conferința Anuală și Adunarea Generală a Grupului Coimbra (CG), găzduite anul acesta de Universitatea din Cracovia, Polonia.

La evenimentul de la Cracovia au participat peste 250 de reprezentanți din cele 39 de universități membre ale Grupului Coimbra.

Evenimentul a debutat cu o zi dedicată întâlnirilor, în patru sesiuni de lucru succesive, ale celor 11 grupuri de lucru CG. Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași este reprezentată în opt dintre acestea: Doctoral Studies (Prof. univ. dr. Adriana Zaiț), Education Innovation (Conf. univ. dr. Nicoleta Laura Popa), Life Sciences (Conf. univ. dr. Mircea-Dan Mitroiu), Social Sciences and Humanities (Conf. univ. dr. Ioana Maria Costea), STEM – Science, Technology, Engineering and Mathematics (Prof. univ. dr. Henri Luchian), Research Support Officers (dna. Alexandra Vosniuc), Academic Exchange and Mobility (dna. Ioana Serafinceanu), Employability (dr. Diana Chihaia).

Programul a inclus, de asemenea, două sesiuni cu prezentări ale rectorilor pe tema „Women in the University – the past, the present and the future”, precum și întâlnirea Rectorilor GC (Rectors’ Closed Meeting), la care au participat și înalți reprezentanți ai Comisiei Europene (dna. Sophia Eriksson, Direcția Generală Educație și dl. Phillipe Martin, Direcția Generală Cercetare și Inovare). Aceștia au prezentat pe larg proiecția programelor Horizon Europe și Erasmus 2021-2027 și au mulțumit pentru contribuția Grupului Coimbra, materializată inclusiv prin documentul de poziție „Synergy between Education and Research”, elaborat de un grup de 7 experți din universități ale GC. Propuneri reflectând experiența UAIC au fost incluse în document prin participarea în cadrul acestui grup a domnului Prof. univ. dr. Henri Luchian, prorector relații internaționale al UAIC. La finalul întâlnirii a fost prezentat și Seminarul Rectorilor, dedicat împlinirii a 30 de ani de la căderea cortinei de fier și a revoluției române, care va fi organizat de UAIC în octombrie 2019, la care rectorii prezenți și-au exprimat interesul de a participa.

A treia zi a evenimentului a inclus întâlnirea reprezentanților GC din fiecare universitate cu Biroul Executiv al GC, precum și momentul central, Adunarea Generală anuală a Grupului Coimbra. În Adunarea Generală au fost prezentate rapoartele anuale ale Biroului Executiv, Secretariatului Coimbra Group de la Bruxelles și Comitetului Administrativ și Financiar. De asemenea, a fost prezentat câștigătorul premiului Arenberg (acordat anual unui absolvent de master al unei universități membre a Grupului Coimbra, cu rezultate deosebite în urma unui stagiu Erasmus la o altă universitate din rețea), a avut loc finala competiției 3MT (competiție de comunicare pentru doctoranzi din Grupul Coimbra) și au fost aleși doi noi membri ai Biroului Executiv.

Între efectele tangibile ale participării Universității ca membru activ în Grupul Coimbra menționăm dezvoltarea unor programe de studiu cu diplomă dublă cu parteneri din rețea (Universitățile Poitiers, Franța și Groningen, Olanda) și numărul mare de proiecte europene la care UAIC este partener și care au rezultat din activitatea în cadrul grupurilor de lucru Coimbra. Peste 20 de proiecte comune cu universități ale Grupului Coimbra au fost implementate la Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași începând din 2007, dintre care 7 proiecte Erasmus Mundus (4 coordonate de UAIC) și proiectul de Universități Europene “European Campus of City Universities (EC2U)”, aflat în fază de evaluare.