Cei 79 de cercetători postdoctorali de la 15 facultăți ale Universității „Alexandru Ioan Cuza” sunt beneficiarii unui proiect finanțat din fonduri structurale europene demarat de universitatea ieșeană în parteneriat cu 10 universități și Institute de cercetare de prestigiu din România și străinătate. În cadrul proiectului „Dezvoltarea capacității de inovare și creșterea impactului cercetării prin programe post-doctorale”, tinerii cercetători au primit sprijin financiar lunar în valoare de 1000 de Euro, rezultatele obținute în primii doi ani depășind, în multe cazuri, valorile propuse prin proiectul ce se va finaliza în aprilie 2013.

Până în luna iulie 2012 au fost publicate de către cercetătorii din proiect 401 articole dintre care 140 de articole ISI și 684 de articole prezentate la manifestări științifice din țară și străinătate. Până acum s-au organizat 3 conferințe internaționale iar post-doctoranzii au beneficiat de 226 de stagii de cercetare și documentare postdoctorală.

Valoarea totală a proiectului este de 20 941 500 lei, acesta fiind desfășurat în parteneriat cu 3 universităţi româneşti (Universitatea Bucureşti, Universitatea Babeş-Bolyai din Cluj-Napoca, Universitatea de Vest Timişoara), Institutul Naţional de Cercetare-Dezvoltare pentru Fizica Materialelor Bucureşti – Magurele, precum şi 6 universităţi de prestigiu din Germania (Universitatea Konstanz, Universitatea Friedrich Schiller din Jena), Olanda (Universitatea de Tehnologie din Eindhoven, Universitatea din Groningen), Austria (Universitatea Karl-Franzens din Innsbruck) şi Franţa (Universitatea din Poitiers). Proiectul „Dezvoltarea capacităţii de inovare şi creşterea impactului cercetării prin programe post-doctorale” se încadrează în Programul Operaţional Sectorial Dezvoltarea Resurselor Umane – POSDRU, axa prioritară 1, domeniul major de intervenţie 1.5 „Programe doctorale şi post-doctorale în sprijinul cercetării”.