Biroul Executiv al Consiliului de Administrație al Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași (UAIC) a decis, în ședința din 6 februarie 2020, acoperirea din veniturile proprii ale Universității a abonamentelor/permiselor de acces la Biblioteca Centrală Universitară „Mihai Eminescu” din Iaşi (BCU) pentru toți studenții Universității înmatriculați la forma de învățământ cu frecvență.

Decizia are drept scop încurajarea studenților de a folosi serviciile BCU, de a consulta fondul de carte pus la dispoziție, care este de peste 2.500.000 de volume, atât în sediul central cât și în cele 13 biblioteci filiale (colecții de carte, periodice, standarde, preimprimate, afişe etc.), dar și colecțiile speciale  (peste 100.000 de documente: manuscrise, carte veche straină, carte veche românească, atlase, albume, hărţi, stampe, piese de arhivă, partituri muzicale și documente de tip multimedia).

Pentru a beneficia de această faciltate, studenții trebuie să depună o cerere la secretariatele facultăților.