În perioada 21-25 aprilie 2018, la Zilele Porților Deschise de la Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași, peste 4000 de elevi din mai multe județe din România, precum și grupuri de elevi din Republica Moldova au participat la cele mai bine de 200 de activități organizate special pentru ei.

Elevi de liceu din județele Suceava, Botoșani, Vaslui, Neamț, Galați, Bacău, Iași, dar și din Chișinău și Bălți au vizitat cele 15 facultăți, au participat la cursuri deschise pe teme dintre cele mai variate sau au cunoscut mai bine universitatea mergând în unul dintre tururile organizate special cu această ocazie.

Elevii care au vizitat universitatea în aceste zile au primit informații și despre ofertele academice ale instituției și despre facilitățile de care beneficiază un student la UAIC: cazare, bursă sau mobilități de studiu în străinătate. De asemenea, în fiecare zi, centrul de carieră a organizat pentru elevi workshop-uri de orientare în vederea alegerii facultății potrivite.

Chestionarul online aplicat după încheierea evenimentului celor care s-au înscris a relevat faptul că 98,5% dintre cei care au participat la unul dintre cele peste 200 de evenimente organizate cu această ocazie spuncă experiența vizitei la Universitatea „Cuza” a fost una bună sau foarte bună, participanții arătându-se în special încântați de cursurile deschise organizate de facultăți.

Anul acesta, evenimentul „Zilele Porților Deschise” a fost organizat în cadrul proiectului „Iași, orașul studenției tale. Porți deschise la universitățile ieșene”, derulat de UAIC în parteneriat cu Universitatea Tehnică „Gheorghe Asachi”, Universitatea de Medicină și Farmacie „Grigore T. Popa”, Universitatea de Științe Agricole și Medicină Veterinară „Ion Ionescu de la Brad”, Universitatea Națională de Arte „George Enescu” și Primăria Municipiului Iași.