Beneficiarii care au dreptul la plata diferențelor salariale cuvenite personalului didactic din învățământul de stat pentru perioada octombrie 2008 – 13 mai 2011 trebuie să depună la Registratura universității o cerere în acest sens.

Modelul de cerere poate fi descărcat de aici.

Menționăm că, potrivit normelor metodologice de aplicare a Legii 85/2016 au dreptul la diferențele salariale următoarele categorii de personal:

• personalul didactic,
  • personal didactic auxiliar,
  • personalul didactic de conducere, de îndrumare şi control din învăţământul preuniversitar şi universitar de stat, precum şi din bibliotecile centrale universitare;

încadrat în perioada 1 octombrie 2008 – 13 mai 2011, respectiv într-un interval de timp din această perioadă, care nu au beneficiat de plata diferenţelor de drepturi salariale.