La Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași s-au votat luni, 25 ianuarie 2016, membrii Senatului, atât pentru personalul didactic, cât și pentru studenți. În ceea ce privește alegerile pentru reprezentanţii studenţilor, au fost contestate alegerile de la Facultatea de Biologie şi de la Facultatea de Educaţie Fizică şi Sport, ambele fiind acceptate de către Comisia Electorală de Contestații.

Ca urmare Biroul Electoral Central a propus refacerea alegerilor la cele două facultăţi, în perioada 15-16 februarie, imediat după încheierea vacanței studențești. Datele propuse au fost aprobate de Senatul Universității “Alexandru Ioan Cuza”.

Reamintim faptul că votul se exprimă privind reprezentanții din Senat de la toate facultățile (nu doar facultatea proprie), astfel încât rezultatele alegerilor pentru reprezentanții studenților în Senat nu vor putea fi făcute publice până la încheierea procesului de votare.