admitere2011140x140Admiterea la studii de master va avea loc în perioada 12-15 septembrie 2011.

Începând din acest an, programele de master vor fi de trei tipuri:

• master profesional, orientat preponderent spre formarea competentelor profesionale;
  • master de cercetare, orientat preponderent spre formarea competentelor de cercetare stiintifica. Invatarea realizata in cadrul masterului de cercetare poate fi echivalata cu primul an de studiu din cadrul programelor de studii universitare de doctorat
  • master didactic

Pe pagina dedicată masteratelor puteţi găsi informaţii complete despre masterul profesional, urmând ca informaţiile despre celelalte două tipuri de master să fie actualizate pe măsură ce vor fi disponibile.

Deoarece au intervenit schimbări faţă de anii trecuţi, mai jos sunt postate răspunsurile la cele mai frecvente întrebări privind admiterea la studii de master.

De ce se organizează admiterea în luna septembrie, şi nu în luna iulie ca până acum?

Începând din acest an, studiile de master se desfăşoară într-o formulă nouă, stabilită prin Legea Educaţiei Naţionale, publicată în Monitorul Oficial la 10 ianuarie 2011. Astfel, în toate universităţile publice româneşti, admiterea la studii de master depinde, în prezent, de încheierea procesului de ierarhizare a universităţilor româneşti şi de alocarea unui număr de locuri de la buget. Ca urmare, concursul de admitere se va desfăşura în luna septembrie.

Pot să aflu de pe acum informaţii despre masteratele pe care le oferă Universitatea?

Da, în momentul de faţă sunt disponibile informaţii complete despre masteratele profesionale, masterate orientate preponderent spre formarea competenţelor profesionale. Puteţi consulta pagina masteratelor profesionale pentru a afla în ce domenii vă puteţi specializa, cum se realizează admiterea, care sunt taxele de şcolarizare şi de înscriere.

Vă invităm să consultaţi periodic pagina dedicată studiilor de master, deoarece informaţiile vor fi actualizate imediat ce vor fi disponibile precizări suplimentare.

Care sunt actele necesare pentru înscriere?

• diploma de bacalaureat şi de licenţă sau echivalentă cu aceasta recunoscută de M.E.C.T.S., ambele în original (dacă un candidat nu depune la o specializare diploma în original, el va depune şi o adeverinţa de la facultatea unde are actele în original);
  • certificat de naştere, în copie legalizată;
  • certificatul de căsătorie sau documentul care atestă schimbarea numelui, în copie legalizată (dacă este cazul);
  • adeverinţă medicală tip;
  • adeverinţă din care să rezulte calitatea de masterand (pentru masteranzii care urmează o a doua specializare);
  • fotografii tip buletin de identitate;
  • alte acte stabilite de fiecare facultate în parte (copie după cartea de identitate, foaie matricolă, dosar plic etc).
  • candidaţii absolvenţi de studii universitare de licenţă de la Universităţile particulare, vor prezenta, la înscriere, o dovadă a acreditării specializării absolvite (copia hotărârii de guvern din anul înmatriculării la studii).

De ce se precizează că „numărul de locuri este orientativ”?

În fiecare an, Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” primeşte un număr de locuri finanţat de la buget pentru studiile de master. Acest număr de locuri este anunţat printr-o Hotărâre a Guvernului, emisă în fiecare an, iar repartizarea oficială a numărului de locuri pe fiecare program de master în parte nu poate fi realizată decât după ce Guvernul emite acest act normativ. Cu toate acestea, pentru a vă forma din timp o imagine asupra admiterii la master, am decis să afişăm o aproximare realistă a numărului de locuri final, bazată pe experienţa anilor trecuţi şi a interesului candidaţilor.

Cum se va desfăşura concursul de admitere? Condiţiile de admitere sunt disponibile pe pagina masteratelor profesionale.