Conducerea  Universității „Alexandru Ioan Cuza” s-a întâlnit astăzi, 3 decembrie 2014, cu reprezentanții unui grup de aproximativ 50 studenți din cadrul auto-intitulatei Ligi a “Studenților de la Universitatea Alexandru Ioan Cuza”, pentru a-i asculta și a le răspunde în legătură cu doleanțele exprimate prin protestul organizat în Sala Pașilor Pierduți. Unele solicitări formulate în scris de către acești studenți se aflau deja în dezbaterea structurilor de conducere ale Universității, fiind aduse în atenție de către reprezentanții legitimi ai studenților din Senatul Universității și Consiliile Facultăților. În ciuda statului neregulamentar al Ligii Studenților, întâlnirea de astăzi a fost inițiată de conducerea Universității din respect pentru vocile celor 50 de studenți adunați pe Sala Pașilor Pierduți.

Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” pune la dispoziția studenților săi toate modalitățile instituționale stabilite legal pentru a-și exprima solicitările și doleanțele. Conducerea Universității răspunde tuturor solicitărilor organizațiilor de studenți legitim constituite și ale  reprezentanților aleși în mod democratic de către colegii lor. Universitatea nu poate însă renunța la regulile și procedurile comunității academice pentru o organizație care reprezintă un grup restrâns de interese și care și-a însuşit în mod abuziv statutul de reprezentare a tuturor studenţilor UAIC. Reamintim că Liga încalcă dispozițiile O.G. 26/2000 potrivit cărora „este interzisă utilizarea în denumirea asociaţiei a unor sintagme sau cuvinte susceptibile să creeze confuzie cu denumirea unor autorităţi sau instituţii publice de interes naţional ori local”. Conducerea UAIC a insistat  în mod repetat ca Liga să își schimbe denumirea, deoarece aceasta creează confuzie și implică arogarea nestatutară a privilegiului reprezentării tuturor studenților din Universitate.

În prezent, studenții sunt reprezentați în mod legitim în toate structurile de conducere ale Universității noastre: Senat, Biroul Senatului, Consiliul de Administrație, Biroul Executiv al Consiliului de Administrație și Consiliile facultăților. De asemenea, conducerea executivă a Universității și conducerea Senatului mențin o permanentă și bună colaborare cu asociațiile și ligile reprezentative. Asociațiile studențești au primit sprijin pentru realizarea proiectelor propuse și a activităților extra-curriculare, punându-le la dispoziție resursele și baza materială a Universității.

Recunoaștem că pot apărea erori în procesul decizional al Universității, dar acestea sunt revizuite și corectate prin mecanismul instituțional pe care membrii săi l-au stabilit independent, conform autonomiei universitare.

Conducerea Universității ține să precizeze faptul că nici o persoană din Universitate nu a uzurpat dreptul de reprezentare, sfidând regulile stabilite de Senatul Universității. Indiferent de calitatea sa personală, profesională, intelectuală sau morală, nici un membru al comunității academice nu s-a putut substitui, prin autointitulare, dreptului de reprezentare instituțională. În momentul în care Liga va fi dispusă să respecte regulile și procedurile Universității, să fie transparentă în legătură cu interesele sale, să își clarifice raportul cu studenții pe care pretinde că îi reprezintă, dar și cu celelalte 20 de asociații studențești (care nu o recunosc), Universitatea o va considera un partener egal de dialog.

Biroul Executiv al Consiliului de Administraţie