Două studente de la Facultatea de Economie și Administrarea Afacerilor a Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași au fost premiate la Conferința Internațională organizată de Association of Economic Universities of South and Eastern Europe and the Black Sea Region (ASECU), în perioada 12-17 iulie 2015, la Belgrad (Serbia), pe tema Improving Business and Socio-Economic Environment for Enhancing Competitiveness.

Iuliana-Ioana Tomuleasa, doctorandă la Școala Doctorală de Economie și Administrarea Afacerilor, a obținut premiul I pentru lucrarea „Key Drivers of Banking System Soundness: Empirical Evidence from Europe” și Petruța-Mădălina Florea, studentă în anul II la specializarea Statistică și previziune economică, a obținut premiul II pentru lucrarea „Economic and Social Disparities between European Union Countries”.

La conferință au participat studenți din Ucraina, Muntenegru, Federația Rusă, Grecia, Bulgaria, Polonia, Serbia, Turcia și România.