diploma_internationaleUniversitatea „Alexandru Ioan Cuza”  din Iaşi a obţinut premiul de excelenţă la categoria „Dezvoltare instituţională prin proiecte de cooperare europeană” acordat de Agenţia Naţională pentru Programe Comunitare în Domeniul Educaţiei şi Formării Profesionale (ANPCDEFP). Distincţia a fost acordată la începutul lunii martie, în cadrul evenimentului de lansare a Programului Erasmus +, la care a luat parte şi Comisarul european pentru Educaţie, Cultură, Multilingvism şi Tineret, doamna Androulla VASSILIOU.

Premiul obţinut de Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” certifică excelenţa în activitatea de relaţii internaţionale derulată în perioada 2007-2014. În acest interval de timp, în cadrul celor peste 260 de acorduri de cooperare academică încheiate de universitatea noastră cu universităţi din Uniunea Europeană, mai mult de 3000 de studenţi au beneficiat de stagii de studiu şi practică la o universitate europeană.

În plus, Universitatea s-a remarcat în perioada menţionată prin faptul că a fost singurul coordonator de proiecte Erasmus Mundus din România, având în prezent în coordonare  nu mai puţin de patru astfel de programe: EMERGE (2011), IANUS şi EDEN (2012), IANUS II (2013). Acestora li se adaugă alte trei proiecte Erasmus Mundus în care Universitatea are calitatea de partener.

Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” continuă să ofere  mobilităţi pentru studenţi, profesori şi personal administrativ, în cadrul programului Erasmus+. Astfel, până la jumătatea lunii aprilie, toate facultăţile UAIC vor derula selecţii pentru stagii de studiu în anul academic 2014-2015.

Vizitaţi şi pagina LLP Erasmus: http://www.uaic.ro/international/programul-llp-erasmus/studenti/mobilitati-de-studiu-erasmus/