Vineri, 20 martie 2020, prof. univ. dr. Tudorel TOADER a fost validat pentru funcția de rector al Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași de către Senatul universitar. La ședința Senatului, din totalul de 64 de voturi exprimate, domnul Prof. univ. dr. Tudorel TOADER a obținut un număr de 60 de voturi „pentru” și 4 abțineri.

La alegerile pentru funcția de rector al Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași (UAIC), mandatul 2020-2024, desfășurate în data de 11 martie 2020, din totalul de 594 de voturi exprimate, majoritatea a ales continuarea proiectelor demarate de actuala echipă managerială.

În următoarea perioadă, prof. univ. dr. Tudorel TOADER își va forma echipa de prorectori și decani.