Facultatea de Fizică organizează o serie de sesiuni care au ca scop pregătirea examenului de Bacalaureat. Prima întâlnire va fi pe data de 27 martie 2015 la ora 16, în fața secretariatului Facultății de Fizică.

Pe tot parcursul acestui program gratuit, elevii vor avea ocazia să discute anumite fenomene fizice și vor fi testați în condiții aproape ca la examen, bineînțeles fara stresul care traduce, uneori, viața de student. De asemenea, li se va dezvolta capacitatea de a rezolva probleme. A doua întâlnire va avea loc sâmbătă, 28 martie la ora 10.

Cum se pot înscrie elevii?  Înscrierile se fac nominal, scriind un mesaj care să conțină numele și prenumele candidatului, unitatea de învățământ și capitolele din programa de fizică pentru Bacalaureat de care este interesat (mecanică, termodinamică, electricitate și magnetism, optică) la adresa de e-mail: fizica-bac@uaic.ro

Mai multe detalii privind organizarea evenimentelor găsiți pe site-ul Facultății de Fizică www.phys.uaic.ro