Concurs cu premii organizat de FEAA, pentru tinerii contabili

Colectivul de Contabilitate de la Facultatea de Economie si Administrarea Afacerilor (FEAA) din cadrul Universitatii „Alexandru Ioan Cuza” din Iasi invita studentii la concursul cu premii „Azi student, maine expert contabil”, care va avea loc pe 12 mai 2017, in sala B417.

Inscrierea se face in perioada 5-24 aprilie 2017, prin completarea FORMULARULUI. Concursul este adresat studentilor la specializarea Contabilitate si Informatica de Gestiune, pentru care se organizeaza si o intalnire de informare, in sala B611, pe 25 aprilie 2017, ora 15.00.

Publicație: Bună Ziua Iași

O noua editie a Zilelor Revistei Convorbiri Literare, la Iasi

Eveniment de traditie in mediul cultural iesean. Ajunse la cea de-a XXI-a editie, Zilele Revistei Convorbiri Literare urmeaza sa aiba loc in perioada 22 – 25 aprilie 2017. Manifestarea se va derula la Casa cu Absida „Laurentiu Ulici”, sediul Uniunii Scriitorilor Romani (USR) Iasi, dar si la Universitatea „Alexandru Ioan Cuza (UAIC), respectiv Teatrul Luceafarul sau Palatul Roznovanu – Primaria Iasi. Din program putem mentiona ca, sambata, 22 aprilie, de la ora 16:00 si pana la ora 19:00 va avea loc deschiderea oficiala a actiunii, respectiv simpozionul „150 de ani de Convorbiri literare„, urmat de spectacolul „Suflet romanesc”, interpretat de Dan Puric.
De asemenea, duminica, 23 aprilie, de la ora 10:00, va avea loc lansarea CORPUSULUI DE TEXTE ILUSTRATIVE, colocviul „Convorbiri literare – perioada clasica – Iacob Negruzzi” si Simpozionul „Titu Maiorescu – 100”, urmand ca de la ora 18:00 sa se desfasoare colocviul „Convorbiri literare – istoria veche si istoria recenta”, la sediul Uniunii Scriitorilor din Romania (USR) –  filiala Iasi.
Mai apoi, luni, 24 aprilie, de la ora 10:00 va avea loc o intalnire cu cititorii „Convorbirilor literare” sustinuta in Aula Magna Mihai Eminescu a UAIC, urmata de prezentarea „Editura Cartea Romaneasca/Paralela 45: carti si autori” de la ora 18:00. Manifestarile se incheie incepand cu ora 18:30 prin acordarea Premiilor anuale ale Revistei „Convorbiri literare”, si editia I a Premiului „Iacob Negruzzi” pentru cea mai buna revista literar-culturala, cat si a Premiului National „Titu Maiorescu” pentru critica, ce vor avea loc in Sala Vasile Pogor a Primariei Municipiului Iasi.

Publicație : Bună Ziua Iași