Încep înscrierile pentru concursul de admitere de la UMF. Care este oferta!

Universitatea de Medicină şi Far­macie „Gr. T. Popa“ din Iaşi va începe de luni, 17 iulie, înscrierile pentru concursul de admitere care va avea loc în acest an pe 26 iulie.

Cele patru facultăţi ale UMF au pregătit un număr similar de locuri cu cele de anul trecut la buget, în total 694, distribuite în felul următor – 297 la Medicină, 50 la Asistenţă Me­dicală Generală, două la Nutriţie şi Dietetică, 87 la Medicină Dentară, 30 la Tehnică Dentară, 98 la Farmacie, 70 la Balneofiziokinetoterapie şi recuperare, iar 60 sunt repartizate pentru Bioinginerie Medicală.

„Dacă la buget nu sunt surprize, a crescut în schimb numărul de locuri cu taxă în lei şi în valută, cu 95 mai multe decât anul trecut. Cele mai multe locuri cu taxă s-au suplimentat la medicină, pentru seria în limba engleză – 200 în total, cu 50 de locuri mai mult faţă de anul trecut, şi 100 de locuri pentru seria în limba franceză la Medicină Dentară, cu 30 mai multe faţă de cifra aprobată anul trecut“, au precizat reprezentanţii Universităţii.

Înscrierile din acest an vor avea loc în perioada 17 – 23 iulie, după următorul program: între 17-21 iulie, candidaţii pot veni între 09.00 şi 14.00 să îşi depună dosarele, în timp ce pe 22 şi 23 iulie, pot face acest lucru între 09.00 şi 12.00.

Taxele de înscriere la concursul de admitere au rămas la acelaşi nivel ca în anii precedenţi – la specializările MedicinăMedicină Den­tarăFarmacie şi Asistenţă Medicală Generală este de 350 de lei, la Nutriţie şi Dietetică, Tehnică Dentară, Balneo – 250 de lei, iar la Bioinginerie 150 de lei.

Concursul de admitere va avea loc pe 26 iulie, sub forma unui test-grilă, cu durata de trei ore, începând de la 10.00, în timp ce clasificarea candidaţilor se va face în ordinea descrescătoare a mediei, în care o pondere de 90% o va avea nota obţinută la testul grilă şi 10% media de la bacalaureat.

Publicație: Ziarul de Iași

Facultatea de Automatică şi Calculatoare, în fruntea preferinţelor la TUIAȘI

Câteva sute de candidaţi s-au înscris deja la Universitatea Tehnică „Gheorghe Asachi“, chiar dacă admiterea a început abia luni, când rezultatele finale de la examenul de bacalaureat de anul acesta nu erau încă cunoscute.

Încă din prima zi, de pe data de 10 iulie, 35 de candidaţi şi-au depus dosarele, cele mai multe cereri fiind pentru Facultatea de Automatică şi Calculatoare, 4 candidaţi optând pentru locurile la buget, iar 8 pentru cele la taxă.

În cea de-a doua zi de admitere, numărul de dosare depuse a crescut la 56, şi de această dată Facultatea de Automatică şi Calculatoare având cele mai multe cereri, cu 35 de candidaţi care au optat pentru locurile la buget şi 2 candidaţi care au optat pentru cele la taxă.

Numărul de dosare depuse ieri, pe data de 12 iulie, a crescut cu mult mai mult comparativ cu zilele precedente, astfel încât 208 candidaţi au optat pentru un loc la Universitatea Tehnică din Iaşi. Şi de această dată, cele mai multe dosare au fost depuse la Automatică şi Calculatoare, 133 de candidaţi, adică mai bine de jumătate din dosarele depuse ieri, dorind un loc la această facultate.

Astfel, până în acest moment, la doar câteva zile de la începerea înscrierilor, sunt depuse deja aproximativ 300 de dosare, Facultatea de Electronică, Telecomunicaţii şi Tehnologia Informaţiei sau Facultatea de Mecanică fiind următoarele facultăţi în topul celor mai dorite specializări de la Politehnica ieşeană.

Anul acesta, Universitatea Tehnică din Iaşi a implementat un nou sistem de admitere, candidaţii putând depune un singur dosar, iar pe fişa de înscriere pot opta pentru mai multe facultăţi, fără a fi nevoiţi să plătească mai multe taxe de admitere sau să depună mai multe dosare.

Publicație: Ziarul de Iași și Bună Ziua Iași și Evenimentul