A ZECEA editie a originalului si interesantului eveniment „Iasi Guitar Festival”, la Casa de Cultura a Studentilor

Ieri, 13 noiembrie 2017, la Casa de Cultura a Studentilor (CCSIasi a fost prezentata oficial cea de-a X-a editie a „Iasi Guitar Festival„. Totul in prezenta managerului institutiei, Bogdan Crucianu, si a sufletului si initiatorului acestui moment, anume Petran Paveliuc, referent CCS Iasi. Astfel, la manifestarile ce vor avea loc in perioada 17 – 19 noiembrie, iesenii vor avea parte de concerte, un recital extraordinar de chitara clasica, o lansare de carte, un Masterclass de chitara bass, un concurs national de chitara electrica si multe altele, alaturi de invitati speciali. Intrarea este libera.

„Festivalul este legat de Ziua Internationala a Studentului (programata pe 17 noiembrie – n.r.) si am tinut sa-l marcam prin o serie de evenimente, in prim-plan fiind «Iasi Guitar Festival». E o manifestare prin care trupele Casei de Cultura sa iasa in fata si sa-si prezinte activitatile. Recitalurile de chitara clasica si electrica reprezinta un proiect de suflet al colegului nostru Petran Paveliuc”, a declarat Crucianu.

Pe de alta parte, initatorul festivalului a tinut sa arate ca e vorba de un moment aparte si unic pentru Iasi. „Este un proiect de suflet al meu si, pana acum, am avut un parcurs muzical foarte bun pentru noi si unde au participat artisti mari. El este dedicat tinerilor si studentilor. Cel mai important lucru este ca in cadrul festivalului avem si un Concurs National de Chitara Electrica. Nu este o competitie clasica, ci doar o intrecere care are rolul de ajuta copiii sa se autoevalueze in ceea ce fac. Avem si invitati importanti, asadar va fi ceva special”, a sintetizat si Petran Paveliuc. Detalii complete despre festival le puteti gasi doar pe www.bzi.ro, intr-un material video.

Publicație : Bună Ziua Iași